Muita joiden mentävä töihin, vaikka pieni vauva?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Nekku"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Mun mielestä suomi on hieno maa juuri siksi, että kaikilla on vapaus valita mitä tekee ja mikä sopii sille omalle perheelle kaikkein parhaiten :) moni täällä on unohtanut, ettei se oman perheen paras ole aina muiden paras. Muualla maailmassa mennään hoitoon paljon aiemmin eikä täällä siltikään ole tietääkseni mitenkään erityisen onnellisia lapsia verrattuna muihin maihin vaikka meillä "aikaiset hoitoonlähtijät" ovat näitä n. Vuoden ikäisiä. Kyllä se tekee niin lapsille kuin aikuisille hyvää oppia sopeutumaan, kaikki päättää miten paljon haluaa itsensä/lapsensa sopeutuvan ja mihin. (esim sopeutuuko lapsi hoitoon vai vanhempi kotiin)

Meillä kuopus tulee olemaan 2v (luultavasti 2v kun menee hoitoon ja ihan vain siksi etten jaksa pidempään kotona enää olla. Voihan olla, että matkan varrella haluankin lähteä töihin jo kuopuksen ollessa 1v tai 1v4kk, ei se ole kokonaan pois suljettua, mutta nyt on suunniteltu töihinlähtöä elokuulle 2015. Nyt olen ollut esikoisen kanssa jo 2,5v kotona ja esikoinen tulee olemaan 4v9kk kun menee tarhaan kuopuksen kanssa samaan aikaan (jos suunnitelma pitää). Alkaa olla meikäläiselle se maksimi kotonaoloaika se vajaa 5v ja kaipaan jo nyt silloin tällöin vähän niitä työelämän tarjoamia haasteita elämään, se auttaa jaksamaan kun tiedän että kohta pääsen toteuttamaan itseäni enkä elä 100% vain lapsille + päästään vihdoinkin säästämään omaa taloa varten jne! Taloudellisesti on ollut tiukkaa kyllä, mutta meillä ei olekaan talolainoja tmv maksettavana vaan menot on alunalkaenkin olleet jo minimissä ja ollaan osattu kärsivällisesti olla pienemmilläkin rahoilla esikoisen hyväksi vaikka välillä on hammasta kiristeltykin köyhyydessä (maksetaan helsingin hurjia vuokria kyllä ja silti on pärjätty ihan ok vaikka yhteen aikaan mies oli opiskelija ja minä kotiäiti samaan aikaan!)

Jos taas taloa sun muuta olisi keritty jo ennen lapsia hankkimaan ja tiettyyn elintasoon totuttu niin tuskin olisin edes näin pitkään ollut kotona. Kyllä mä ymmärrän jos ei haluta niistä luopua vain ollakseen muutamia kuukausia pidempään kotona. Ihan varmasti suurin osa meistä tekee ne päätökset lapsenkin kannalta ajatellen ja kaikkia vaihtoehtoja punniten vaikka kaikki ei samaan tulokseen tulekaan - eikä pidäkään!
 
[QUOTE="Sari";28463670]Lapsen parasta ei välttämättä ole romahduttaa perheen talous useaksi vuodeksi. Sillä voi olla pitkäkestoisia ikäviä seurauksia. Tukien varaan jättäytyminen vuosikausiksi voi johtaa ikävään kierteeseen, josta ei ole ulospääsyä. Ei ole lapsellekaan kivaa sitten vähän isompana joutua elämään köyhyysloukussa, kun vanhemmat lyhytnäköisesti pilasivat työmahdollisuutensa.[/QUOTE]

fiksut aikuiset säästävät MYÖS nämät 5-10 vuotta! Ja kun testiin tulee plussa ja auva syntyy, on säästöt kunnossa ja voi jäädä kotiin sen 2-3 v!

;)
 
[QUOTE="vieras";28465904]fiksut aikuiset säästävät MYÖS nämät 5-10 vuotta! Ja kun testiin tulee plussa ja auva syntyy, on säästöt kunnossa ja voi jäädä kotiin sen 2-3 v!

;)[/QUOTE]

Mutta kun elämä ei mene aina miten suunnittelee. Sitten kun säästänyt ja säästänyt niin voi olla ettei siihen tikkuun enää tulekaan kahta viivaa jos ikääkin on jo 35+. BIOLOGISESTI paras lapsentekoikä on varmaan n.25v mutta siihen mennessä harvalla on vielä hulluja säästöjä.
 
Heh :D
Täällä päivähoito = helvetin esikartano. Kun taas kerho = Pyhä paikka, sama kuin kotihoito :)

Ja joo, me maksamme omakotitalon asuntolainaa 500€ kuussa. Jos muuttaisimme vuokralle pieneen kaksioon, saisimme maksaa todennäköisesti jopa enemmän :D

no jos oikeasti se maksaa 500/kk, niin ei sen takia on pakko mennä töihin (jos toinen vanhempi saa palkan -en edes puhu isosta palkasta)
 
Mutta kun elämä ei mene aina miten suunnittelee. Sitten kun säästänyt ja säästänyt niin voi olla ettei siihen tikkuun enää tulekaan kahta viivaa jos ikääkin on jo 35+. BIOLOGISESTI paras lapsentekoikä on varmaan n.25v mutta siihen mennessä harvalla on vielä hulluja säästöjä.

jos säästöt kertyy mut ei lapsia saa, sit. eikun töitä jatkamaan...mut jos tuleekin lapsi, niin ei kai kadu sitä että on ollut fiksu ja säästänyt ettei tarvitaisi lähteä takais töihin kun lapsi on 1v.
 
Työssäkäyvät äidit. Lapsen tarhapaikka on tuettu lapsiperhe-etuus,josta vanhemmat maksaa pienen osan tarhamsksuna. Lasten kotihoito on kunnalle halvempi. Veisittekö vauvan hoitoon,jos tarhamaksu olisi esim. 1000-2000 euroa kk/lapsi.

Kysynpä sinulta sitten. Alle kolmivuotiaan lapsen päivähoito maksaa sen 1000 euroa kuussa, ei 2000 euroa kuussa. Laskelmassasi unohdat kuitenkin hoitopaikan yhteiskunnalle tuottamat verotulot, henkilökunnan maksamat verot. Unohdat myös, että töissä käyvät vanhemmat kuluttavat enemmän.

Mutta ennen kaikkea unohdat ne äidit, jotka todellakin tienaavat myös yhteiskunnalla. Esim. minä maksan veroja 1500 euroa kuussa! Onkohan yhteiskunnalle hyödyllisempää pitää minut töissä kuin ottaa minut kotiin hoitamaan lapsia?

Kysymys on täysin hypoteettinen, omat lapseni ovat päivähoitoiän ohittaneet jo ajat sitten. Mutta LASTEN KOTIHOITO EI LIKIKÄÄN AINA OLE KUNNALLE SE KOKONAISTALOUDELLISIN VAIHTOEHTO!
 
Tämä on kerrassaan turha ketju.

Suomessa on asiat järjestetty niin, että naistenkin kuuluu olla työelämässä. Ei valtiolla ole varaa maksaa korkeakoulutuksia ihmisryhmälle joka jää kotiin. Tämä on ihan yhteiskuntatieteellinen fakta. Ja työelämä muuttuu, ei sieltä voi olla poissa loputtomiin ilman että tipahtaa kärryiltä.

Ne mammat jotka jää kotiin, siellä maissa on koko kulttuuri ja yhteiskuntajärjestelmä ihan erilainen.

Muutenkin on vähän tekopyhää syytellä köyhempiään töihinmenosta. Ei ne tulot pelkästään, mutta kun monilla on ylimääräisiä tuloja perintöjen ym. muodossa. Ei se puoli-ilmaiseksi tullut talo ole mikään itsestäänselvyys kaikille.
Äiditkin joutuvat tällöin menemään töihin, jotta se oma tupa saadaan maksettua. Turha tästä on ketään syyllistää, jokainen elää kuten parhaaksi näkee.
 
[QUOTE="vieras";28465935]no jos oikeasti se maksaa 500/kk, niin ei sen takia on pakko mennä töihin (jos toinen vanhempi saa palkan -en edes puhu isosta palkasta)[/QUOTE]

Ihanaa, että palstalla tiedetään yhden summan perusteella perheen koko tilanne :D
 
  • Tykkää
Reactions: Doves
Tämä on kerrassaan turha ketju.

Suomessa on asiat järjestetty niin, että naistenkin kuuluu olla työelämässä. Ei valtiolla ole varaa maksaa korkeakoulutuksia ihmisryhmälle joka jää kotiin. Tämä on ihan yhteiskuntatieteellinen fakta. Ja työelämä muuttuu, ei sieltä voi olla poissa loputtomiin ilman että tipahtaa kärryiltä.

Ne mammat jotka jää kotiin, siellä maissa on koko kulttuuri ja yhteiskuntajärjestelmä ihan erilainen.

Muutenkin on vähän tekopyhää syytellä köyhempiään töihinmenosta. Ei ne tulot pelkästään, mutta kun monilla on ylimääräisiä tuloja perintöjen ym. muodossa. Ei se puoli-ilmaiseksi tullut talo ole mikään itsestäänselvyys kaikille.
Äiditkin joutuvat tällöin menemään töihin, jotta se oma tupa saadaan maksettua. Turha tästä on ketään syyllistää, jokainen elää kuten parhaaksi näkee.

:)
 
[QUOTE="noh";28464422]Ehehhe. Eiköhän tuohon väliin mahdu jotain muutakin. Kysehän on loppujen lopuksi ihan oman talouden suunnittelusta. Ei kaikki kotona pari vuotta olevat elä sossun tai kelan tuilla. Toiset katsos osaa vähän säästää ja muutenkin mitoittaa ne lainat ym niin, että talous ei kaadu jos toinen on kotihoidontuella vaikka vuoden.... ;) Kotihoidontuen nostaminen ei ole sen enempää loisimista kuin kunnallisen päivähoidon käyttäminenkään. Monet elää ihan omilla rahoilla kotiäitivuodet.[/QUOTE]

"Monet elää ihan omilla rahoilla kotiäitivuodet." -> vihdoinkin joku tajuaa! KIITOS!!! :D
 
Meidän nuorimmainen on 10 kk, ja mulla alkaa työt kahden viikon kuluttua.

Ei mun pakko olisi töihin mennä, mutta haluan mennä :). Olen tosin vaan pari kk ensialkuun ja sitten katson, jäänkö vielä kotiin vai jatkanko töissä.

Lapsi jää kotihoitoon: mies ottaa vastaan vaan ilta- ja yövuoroja eli hän hoitaa päivät muksuja. Saamme myös kotihoidontuen ja kuntalisän, eli töissä piipahtaminen on oikeasti taloudellisesti kannattavaa kun ei tule mitään hoitomaksujakaan. Lisäksi saan tutkintoni valmiiksi työpätkän ansiosta.

no tässä esimerkissa, aikuiset ihmiset eivät väitä että "pakkohan on mentävä töihin" ja vielä lisäksi, järjestävät asiat niin että koska haluaa mennä töihin niin menevät mutta lapsi hoidetaan silti kotona!

Eli pointti tässä ketjussa on: älä sano "mulla on pakko", mee töihin jos haluat, vie lapsesi 10kk:na oitoon jos haluat, mut älä tuu sanoo "mulla on pakko"!!!!
 
[QUOTE="Vieras";28465320]Niinhän meillä onkin, entä sitten? Tulevaisuuteen kuuluu esim. Lapsille ensiasunnon ostot, koen ne tärkeämmäksi kuin sen, että pidetään vielä vuosi kotona ;)[/QUOTE]

jos sinä tai lapsi elää siihen asti...kun ei aina elämässä menee suunnitelmien mukaan...
 
[QUOTE="vieras";28466112]jos sinä tai lapsi elää siihen asti...kun ei aina elämässä menee suunnitelmien mukaan...[/QUOTE]

Kiva kommentti, tuolla tavalla pessimistisestihän se kannattaa elämä siellä kotona elääkin, lapsenne varmaan sua kiittää...
 
  • Tykkää
Reactions: Vaimo-Rakas
[QUOTE="Vieras";28465320]Niinhän meillä onkin, entä sitten? Tulevaisuuteen kuuluu esim. Lapsille ensiasunnon ostot, koen ne tärkeämmäksi kuin sen, että pidetään vielä vuosi kotona ja menetetään vuoden palkka ja mahdollisesti jäädään töissä jälkeen. En usko, että tämä meidän ratkaisu ainakaan meidän lapsia haittaa ;)[/QUOTE]

Vuosi on yks kärpäsen pieru meille aikuisille, mutta sille about 1-vuotiaalle se on merkittävä missä sen viettää ja kenen kanssa. Noh, toisille raha tulee kaikessa ensin, sen kyllä huomaa. Eiköhän noilla tuloilla ne ensiasunnot säästäis, vaikka vuoden pari vähän nipistäiskin...

Joo, pointti oli vaan se että teilläkään ei ole kyseessä mikään TALOUDELLINEN PAKKO kun puhutaan lapsen hoitoonlaiton syistä, vaan ihan OMA VALINTA. Mieluummin pistätte vauvat hoitoon että voitte pitää nykyisen elintason täysin ja säästää uusiin materialistisiin hankintoihin. Varmasti lapset arvostaa myös taloudellista vakautta, mutta kurja jos se syrjäyttää vanhemman läsnäolon jo ihan varhaislapsuudessa.
 
[QUOTE="vieras";28465904]fiksut aikuiset säästävät MYÖS nämät 5-10 vuotta! Ja kun testiin tulee plussa ja auva syntyy, on säästöt kunnossa ja voi jäädä kotiin sen 2-3 v!

;)[/QUOTE]

Onko se niin vaikeaa ymmärtää, että se "pakko" ei välttämättä ole vain rahasta kiinni? Moni ala muuttuu niin nopeasti, että sen 3 vuoden aikana, kun on kotona jää auttamatta kelkasta. Projektiluonteinen työ tarkoittaa myös sitä, että sitä ko. työtä ja kokemusta ei välttämättä saa enää koskaan.
 
Viimeksi muokattu:
Mä en ymmärrä sitä kuinka useat ihmiset tätä asiaa surkuttelee, kun lapsi lähestyy vuoden ikää. Eikö kukaan suunnittele elämää yhtään pidemmälle ja mieti näitä asioita jo ennen kuin plussa tulee tikkuun?
 
isätkin voi hoitaa lapsia kotona, ei vaan se, jolla on vagina=) En ajatellut pesiytyvän kotiin kuin 2vuodeksi maksimi, ja jos teen siinä välissä töitä, niin lapsemme ei mene tarhaan vieraitten ihmisten hoitoon, vaan häntä hoidetaan kotona=)
 
Viimeksi muokattu:
[QUOTE="Sari";28463670]Lapsen parasta ei välttämättä ole romahduttaa perheen talous useaksi vuodeksi. Sillä voi olla pitkäkestoisia ikäviä seurauksia. Tukien varaan jättäytyminen vuosikausiksi voi johtaa ikävään kierteeseen, josta ei ole ulospääsyä. Ei ole lapsellekaan kivaa sitten vähän isompana joutua elämään köyhyysloukussa, kun vanhemmat lyhytnäköisesti pilasivat työmahdollisuutensa.[/QUOTE]

Ei tietenkään ole. Mutta kenenkään ei ole pakko mennä töihin. Jos ottaa isot velat ja vetää taloutensa niin kireälle, ettei se kestä kotihoitoaikaa, niin valintahan sekin on. Vai?

Tilanteita on monenelaisia, otin kantaa vain tuohon otsikkoon "Muita joiden PAKKO mennä töihin". En itse tiedä ketään sellaista ihmistä. Moni toki asettaa elintasokriteereitä ja pitää niitä ensisijaisina. Mutta toisinpäin ajatellen, paljonko alle 3-vuotias kärsii siitä, että ei tehdä ulkomaanmatkoja, ajetan vähän halvemmalla autolla ja syödään kokolihaa vähän harvemmin sen pari vuotta?
 
Ei tietenkään ole. Mutta kenenkään ei ole pakko mennä töihin. Jos ottaa isot velat ja vetää taloutensa niin kireälle, ettei se kestä kotihoitoaikaa, niin valintahan sekin on. Vai?

Tilanteita on monenelaisia, otin kantaa vain tuohon otsikkoon "Muita joiden PAKKO mennä töihin". En itse tiedä ketään sellaista ihmistä. Moni toki asettaa elintasokriteereitä ja pitää niitä ensisijaisina. Mutta toisinpäin ajatellen, paljonko alle 3-vuotias kärsii siitä, että ei tehdä ulkomaanmatkoja, ajetan vähän halvemmalla autolla ja syödään kokolihaa vähän harvemmin sen pari vuotta?

Musta on aika sairasta, että aikuinen ihminen ei ikäisissään tunne ketään, jonka on ollut pakko mennä töihin. Holhousyhteiskunta mennyt liian pitkälle, kun iso ryhmä pötköttää kotona tuilla ja kenenkään ei pakko itse tienata elantonsa.
 
  • Tykkää
Reactions: Vaimo-Rakas
Musta on ihan käsittämätöntä, että aikuiset ihmiset väittävät, ettei kenenkään ole pakko mennä töihin, tietämättä toisen perheen tilanteesta yhtään mitään. Aika iso näistä samoista ihmisistä on sitten täyttämässä addressia kotihoidontuen korottamisesta. Tai kertoo itsekin maksavansa veroja, kun kerrotaan, että johonkin tarvitaan verotuloa.

Elämä on täynnä valintoja, kotihoito on vain yksi niistä valinnoista. Se miksi joku perhe päättää viedä pienen lapsensa hoitoon, ei kuulu kenellekään muulle, yhtä vähän kuin muille kuuluu se, miksi joku hoitaa lapsiaan kotona. Lisäksi päätöksen pitäisi olla perheen yhteinen - ei niin että äiti päättää hoitaa lapset kolmivuotiaaksi kotona.

Lapsen hyvinvointiin vaikuttaa niin moni muukin asia, kuin se, onko lapsi hoidettu 3-vuotiaaksi kotona.

Minulla on muuten ystävä, joka toivoo, että olisi päässyt päiväkotiin. Äitinsä hoiti lapset kotona, ystäväni on kuullut tästä koko elämänsä ajan kuinka äiti uhrautui heidän lasten edestä. Perheen toisen lapsen mielenterveys on pahasti järkkynyt äidin uhrautumisen vuoksi ja ystävälläni on huonot välit äitiinsä edelleen 3-kymppisenä. Ja ulospäin tämä perhe oli varmasti niitä ns. täydellisiä perheitä, kukaan ei voinut aavistaa tästä yhtään mitään.
 
isätkin voi hoitaa lapsia kotona, ei vaan se, jolla on vagina=) En ajatellut pesiytyvän kotiin kuin 2vuodeksi maksimi, ja jos teen siinä välissä töitä, niin lapsemme ei mene tarhaan vieraitten ihmisten hoitoon, vaan häntä hoidetaan kotona=)

Isät voivat hoitaa lapsia kotona, jos äidit antavat, tuntuu tällä palstalla olevan se suurin este. Ja toisekseen, myös sen isän täytyy tahtoa jäädä hoitamaan lapsia kotiin - läheskään kaikki isät eivät ole tähän valmiita, luultavasti alle puolet isistä olisi.
 
Itse tunnen useampia vanhempia, jotka on vieneet lapsen hoitoon alle 1,5v. ikäisenä (yleensä 1-1v3kk), eikä yksikään ole surkutellut tilannetta taloudellisella pakolla. Ihan vaan normaalia elämäähän se on, että ollaan aikansa kotona ja sitten jatketaan töitä ja laitetaan lapsi työpäiviksi hoitoon. Ainoastaan tällä palstalla kotimammojen keskuudessa tuo kuulostaa olevan joku elämääkaatava juttu, onko se nyt sitten niin kummallista että jotkut jopa tykkäävät tehdä töitä? Vaikka sitä rahaa saisi ilmaiseksikin? :)
 
Meillä vauva meni hoitoon kolmeksi päiväksi viikossa 3kk iässä. Täällä Hollannissa se on tapana ja äitiysloma on 12 viikkoa synnytyksen jälkeen. Kaikki meni ihan hyvin ja viihtyy tarhassa. Äitinä saan tehdä 25% lyhennettyä työviikkoa imetyksen takia ja töissä on maidonpumppaushuone eli kaikki on hyvin järjestetty.
 

Uusimmat

Yhteistyössä