Miksi ei hienossa ravintolassa saisi juoda maitoa?:O Sehän kuuluu suomalaiseen ruokapöytään.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja pöyristynyt
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Esimerkki: vanhempien henkilöiden teitittely. Näyttääkö sinuttelu pahalta? Haisee? Sattuuko silmiin?

Tai vieraille esittäytyminen. Näyttääkö pahalta tai haiseeko, jos ei esittele itseään?

Silti.

Se on se juttu. Etiketti.

Epäkunnioittava käytös on nounou. Nyt kun vielä selität, miten maidon juominen ruoan kanssa ravintolassa on epäkunnioittavaa ja ketä kohtaan, niin päästään eteenpäin asiassa.
 
[QUOTE="vieras";27766709]Kannattaa huomata, että kyse ei aina ole siitä viinin mausta vaan voi olla tilanne, että kyseinen henkilö ei yksinkertaisesti voi/halua juoda alkoholia.[/QUOTE]

Joo. Minunkaan mielestäni kenenkään ei PIDÄ kokea mitään pakkoa judoa viiniä tai mitään muutakana alkoholia. Sillä maljalasilla vain "kilistellään". Ruokajuomansa voi hyvin ottaa vesilasista.
Maitomukin kohottaminen vastauksena maljapuheeseen sen sijaan jo melkoista "minä täällä laadin säännöt ja päätän mikä tunnelma on" - mentaliteettia.
 
"... kaikkien pöytätapojen alkeisiin kuuluu, että jokaiselle annetaan vapaus juoda ja syödä tai olla juomatta ja syömättä mitä haluaa." Tuomi Elmgren-Heinonen: Käytöksen kultainen kirja. WSOY, Porvoo 1961.

On eri asia syödä ravintolassa kuin kotikutsuilla. Kun olet vieraana toisen kotona, syöt sitä mitä tarjotaan (tai olet syömättä, siitä kuitenkaan numeroa tekemättä) etkä ala vaatia itsellesi erikoisruokia.

Ravintola taas, olipa kuinka "hieno" gourmetpaikka tahansa, on liikeyritys, jossa asiakas on asiakas eikä vieras. Ei ravintolassa ole etiketin vastaista kysyä, saisiko ruokajuomaksi maitoa. Useimmista ravintoloista saa.

Sen sijaan on huonoa käytöstä osoittaa häpeävänsä tai paheksuvansa toisten ihmisten ruoka- ja juomavalintoja.

amen :) ja näin ollen tilaan edelleen hienommissa paikoissa itsellenikin cocista :P
 
"... kaikkien pöytätapojen alkeisiin kuuluu, että jokaiselle annetaan vapaus juoda ja syödä tai olla juomatta ja syömättä mitä haluaa." Tuomi Elmgren-Heinonen: Käytöksen kultainen kirja. WSOY, Porvoo 1961.

On eri asia syödä ravintolassa kuin kotikutsuilla. Kun olet vieraana toisen kotona, syöt sitä mitä tarjotaan (tai olet syömättä, siitä kuitenkaan numeroa tekemättä) etkä ala vaatia itsellesi erikoisruokia.

Ravintola taas, olipa kuinka "hieno" gourmetpaikka tahansa, on liikeyritys, jossa asiakas on asiakas eikä vieras. Ei ravintolassa ole etiketin vastaista kysyä, saisiko ruokajuomaksi maitoa. Useimmista ravintoloista saa.

Sen sijaan on huonoa käytöstä osoittaa häpeävänsä tai paheksuvansa toisten ihmisten ruoka- ja juomavalintoja.

Tässä on asiaa.
Hienon ravintolan tarjoilijalla ei viiksikarvakaan värähdä jos joku tilaa maitoa. Hän tuo maitoa pöytään. Juoksee vaikka apsilta sitä hakemaan eikä tee siitä numeroa.
 
Joo. Minunkaan mielestäni kenenkään ei PIDÄ kokea mitään pakkoa judoa viiniä tai mitään muutakana alkoholia. Sillä maljalasilla vain "kilistellään". Ruokajuomansa voi hyvin ottaa vesilasista.
Maitomukin kohottaminen vastauksena maljapuheeseen sen sijaan jo melkoista "minä täällä laadin säännöt ja päätän mikä tunnelma on" - mentaliteettia.

Nytkö ap jo piti maljapuheita maitolasin kanssa?
 
Esimerkki: vanhempien henkilöiden teitittely. Näyttääkö sinuttelu pahalta? Haisee? Sattuuko silmiin?

Tai vieraille esittäytyminen. Näyttääkö pahalta tai haiseeko, jos ei esittele itseään?

Silti.

Se on se juttu. Etiketti.

Kaikkien käytöstapojen pohjana on toisten ihmisten kunnioitus. Minusta ei voi verrata sinuttelua ja itsensä esittelemättömyyttä maidon juomiseen ravitolassa, sillä kyse on aivan eri tason asioista.

Kun teitittelee ihmisiä, osoittaa kunnioittavansa heitä. Samoin esitellessään itsensä (tosin ennen muinoin oli täysin etiketin vastaista estellä itsensä; täytyi odottaa tulevansa esitellyksi, muu oli tunkeilua) osoittaa haluavansa tutustua toiseen ihmiseen ja siis kunnioittavansa häntä.

Kuinka maidon tilaaminen ravintolassa osoittaa epäkunnioitusta kanssaihmisiä kohtaan? Minusta paljon suurempaa epäkunnioitusta on toisten ihmisten ruoka- ja juomavalintojen paheksunta ja ihmettely.
 
[QUOTE="vieras";27766711]"Viini on pahaa.." on myös aika käsittämätön lause. Niitäkin on erilaisia, jos ei yhdestä tykkää niin toisesta voi tykätä. Ja viini kyllä oikeasti sopii hyvin ruuan kanssa.[/QUOTE]
Olen ollut joissain viininmaistelutilaisuuksissa joissa oikea ammattilainen on valinnut täydellisesti ruokaan sopivan viinin. Ihan yhtä karsean makuista kuin mikä muu viini tahansa. Minun mielestäni mikään, siis ei mikään, alkoholi sovi minkään ruoan kanssa. Veikkaan että se on juuri se alkoholi joka tämän tekee eikä itse viinin maku.

Pidän kyllä viineistä mutta en todellakaan ruoan kanssa. Pidän myös oluesta ja grillimakkarasta mutta yhdessä ne ovat hirveä yhdistelmä.
Ravintolassa juon aina vettä ruoalla. Kotona maitoa tai vettä.
 
[QUOTE="vieras";27766680]Miten on epäkunnioittavaa juoda ruokajuomana maitoa? Näyttääkö se pahalta? Haisee? Tuleeko siitä ei toivottua meteliä? Sattuuko väri jonkun silmiin? Mikä se juttu on?[/QUOTE]

Se juttu on fine dine-ruokailussa se, että tuskin haluat ketsuppiakaan pöytään? Tai miehesi(?) pitävän lakkia sisätiloissa, puhumattakaan ruokapöydässä? Jotkut jutut eivät vain sovi. Ainakaan kodin ulkopuolella.
 
[QUOTE="vieras";27766735]Epäkunnioittava käytös on nounou. Nyt kun vielä selität, miten maidon juominen ruoan kanssa ravintolassa on epäkunnioittavaa ja ketä kohtaan, niin päästään eteenpäin asiassa.[/QUOTE]

No selityshän oli se, ettei se ole oikein etiketin mukaista. Ja mieshän koki tilanteen nolona, eikö totta? Eli häntä kohtaan se oli epäkunnioittavaa -tosin mies oli epäkunnioittava myös, kun teki asiasta numeron.
 
Se on se sama epäkunnioittavuus kuin esim veryttelyasuun pukeutuminen häissä.
Se voi olla puhdas asu eikä haise eikä metelöi ja värikin voi olla kaunis, mutta silti se osoittaa sitä että sen sijaan että veiras kunnioittaisi isäntäväkeä muita läsnäolijoita ja tilaisuuden henkeä, hän asettaa omat tapansa ja omat mieltymyksensä tärkeämmäksi kuin nuo edellemainitut.

Toisaalta hyvä muistaa toki sekin, että vain "moukka" nyrpistää näkyvästi nenää verkkariasuiselle veiraalle tai aikuiselle joka nostaa ruokamaljan maitolasilla.
Etikettiin kuuluu sekin, ettei ole huomaavinaaan toisten etikettirikkeitä, etteivät nämä joutuisi noloon asemaan.

Ehkä sitten seuraavan juhlan tullen vain miettii kahteen otteeseen, että haluaako juhlavat juhlat vai sellaiset jonka tunnelman sanelee jonkun itsekäs itsensä ja mieltymystensä ykköskeis nostaminen?
(Tämä siis vain häistä, karonkoista, lakkiaisista yms juhlavista juhlista. En usko että ystäväperheissä ketään kutsumatta jätetään vain sen vuoksi että joku ei viitsi kunnioittaa tilannetta ruokajuomansa osalta.)

Viestistä 123 lainattu:

""... kaikkien pöytätapojen alkeisiin kuuluu, että jokaiselle annetaan vapaus juoda ja syödä tai olla juomatta ja syömättä mitä haluaa." Tuomi Elmgren-Heinonen: Käytöksen kultainen kirja. WSOY, Porvoo 1961."
 
Ei sitä eroa oikein voikaan selittää.
Osa oppii lapsesta aikuiseksi varttuessaan vuosien varrella sen tajuamaan (tilannetaju yms), osalle se ei aukea koskaan eikä moisesta kannata alkaa inttämään.

Jos olisin ollut ravintolassa kanssasi samaan aikaan en taatusti olisi asiasta sinulle tai lapsellesi huomauttanut enkä ilmeelläkään paljastanut että asian edes huomannut. Sekin osa sitä "näkymätöntä" juttua jota ei voi sanoilla pakottaa vaan johon tietyn kasvatuksen ja tilannetajun myötä vuosien varrella kasvetaan.

Miehesi tilanne sen sijaan hankalampi. Sinä kun kuitenkin osallistut lapsennekin kasvatukseen... jolloin voi hyvin olla että hän kokee että mallillasi lapsestanne tulee toisentapainen kuin mitä hän arvostaa.
En osaa siis neuvoa.

Ikävä, että aterianne päättyi ikävästi.
Olen pahoillani siitä.

Tuo tilannetaju onkin aika mielenkiintoinen juttu, eräällä ystävälläni se on ihan suvun kotikasvatuksessa sukupolvien takaa. Hän on aina kohtelias muita kohtaan, ei tee numeroa itsestään, ei tuo omaa yksityiselämäänsä esille ja ns. likapyykki käsitellään aina oman kodin seinien sisällä. Tänä internetin ja blogien aikakautena hän pitää perheen ja oman yksityisyytensä omana asianaan eikä jaa sitä muille.
 
[QUOTE="vieras";27766753]Nytkö ap jo piti maljapuheita maitolasin kanssa?[/QUOTE]

Anteeksi. Yritin selventää pointtia liioittelevalla kielikuvalla.
En tarkoittanut että ap olisi skoolanne maitolasilla. Varmasti hän hoiti sen aisa diskreetisti, jos seurue edes maljoja ylipäätään nosti.
:)
 
[QUOTE="sasa";27766762]Se juttu on fine dine-ruokailussa se, että tuskin haluat ketsuppiakaan pöytään? Tai miehesi(?) pitävän lakkia sisätiloissa, puhumattakaan ruokapöydässä? Jotkut jutut eivät vain sovi. Ainakaan kodin ulkopuolella.[/QUOTE]

tosi ontuvaa verrata makuasiaa ruuasta/juomasta johonkin pukeutumiseen. Sinäkö päätät etten saa laittaa ketsuppia pihvini päälle jos niin tykkään pihvini nauttia. Sattuuko se sinun silmiin viereisessä pöydässä?
Pyydätkö minua poistumaan vai joudunko nyt maksamaan sinunkin ruokasi kun omani nautin ketsupilla :laugh:
 
[QUOTE="vieras";27766775]Tuo tilannetaju onkin aika mielenkiintoinen juttu, eräällä ystävälläni se on ihan suvun kotikasvatuksessa sukupolvien takaa. Hän on aina kohtelias muita kohtaan, ei tee numeroa itsestään, ei tuo omaa yksityiselämäänsä esille ja ns. likapyykki käsitellään aina oman kodin seinien sisällä. Tänä internetin ja blogien aikakautena hän pitää perheen ja oman yksityisyytensä omana asianaan eikä jaa sitä muille.[/QUOTE]

Joo. Enne koettiin että yksityisyyden tarkka kunnioitus oli "tilannetajua".

Esim kuukautisista ei sitten puhuttu kasvavien nuoirten kanssa (likainen, sopimaton aihe joka kuului kunkin tarkan ykistyisyyden piiriin) eikä arkea voitu kuvailla avoimesti siten että olisi annettu tai saatu vertaistukea.
Onneksi se ja moni muukin vahingolliseksi todettu vanahkantainen käytös on jäämässä pois ja nykyään keskitytään enemmän niiden hyvien tapojen vaalimiseen ja lähimmäisten kunnioittamiseen.

:)
 
Anteeksi. Yritin selventää pointtia liioittelevalla kielikuvalla.
En tarkoittanut että ap olisi skoolanne maitolasilla. Varmasti hän hoiti sen aisa diskreetisti, jos seurue edes maljoja ylipäätään nosti.
:)

Ja se pointti siis oli mikä? Käytöksen kultaisen kirjan (""... kaikkien pöytätapojen alkeisiin kuuluu, että jokaiselle annetaan vapaus juoda ja syödä tai olla juomatta ja syömättä mitä haluaa." Tuomi Elmgren-Heinonen: Käytöksen kultainen kirja. WSOY, Porvoo 1961) mukaan maidon juominen on ok. Ketä kohtaan se siis on epäkunnioittavaa, jos ravintolassa tiedustelee mahdollisuutta saada ruokajuomaksi maitoa?
 
Alkuperäinen kirjoittaja ööööööö;27766783:
tosi ontuvaa verrata makuasiaa ruuasta/juomasta johonkin pukeutumiseen. Sinäkö päätät etten saa laittaa ketsuppia pihvini päälle jos niin tykkään pihvini nauttia. Sattuuko se sinun silmiin viereisessä pöydässä?
Pyydätkö minua poistumaan vai joudunko nyt maksamaan sinunkin ruokasi kun omani nautin ketsupilla :laugh:

Koetko oikeasti että on kaunista käytöstä laittaa ravintolassa kerros ketsuppia pihvin päälle edes pihviä ensin maistamatta?
 
Alkuperäinen kirjoittaja ööööööö;27766783:
tosi ontuvaa verrata makuasiaa ruuasta/juomasta johonkin pukeutumiseen. Sinäkö päätät etten saa laittaa ketsuppia pihvini päälle jos niin tykkään pihvini nauttia. Sattuuko se sinun silmiin viereisessä pöydässä?
Pyydätkö minua poistumaan vai joudunko nyt maksamaan sinunkin ruokasi kun omani nautin ketsupilla :laugh:
Ehkä tuo ketsuppijuttu on ihan ok vielä jossain rossossa ja työmaaruokalassa mutta jossain oikeassa ravintolassa tehtynä ne on kyllä moukkajunttiuden huipentuma.
 
Mies on tilannut maitoa useammastakin ravintolasta. Paremmat paikat eivät moisesta hätkähdä, keskivertopaikat taas kokevat aiheelliseksi mutristella. Mä en kiellä :D Ap:lla taisi mies häiriintyä eniten tilauksesta.
 
[QUOTE="vieras";27766803]Ja se pointti siis oli mikä? Käytöksen kultaisen kirjan (""... kaikkien pöytätapojen alkeisiin kuuluu, että jokaiselle annetaan vapaus juoda ja syödä tai olla juomatta ja syömättä mitä haluaa." Tuomi Elmgren-Heinonen: Käytöksen kultainen kirja. WSOY, Porvoo 1961) mukaan maidon juominen on ok. Ketä kohtaan se siis on epäkunnioittavaa, jos ravintolassa tiedustelee mahdollisuutta saada ruokajuomaksi maitoa?[/QUOTE]

Eiköhän siitäkin kirjasta löydy ne selvennökset tuohon yleissäätöön.
Vai kutsutko muslimin tai juutalaisen ravintolaan vieraaksesi ja tilaat surutta possua itsellesi ?
 
Alkuperäinen kirjoittaja ööööööö;27766783:
tosi ontuvaa verrata makuasiaa ruuasta/juomasta johonkin pukeutumiseen. Sinäkö päätät etten saa laittaa ketsuppia pihvini päälle jos niin tykkään pihvini nauttia. Sattuuko se sinun silmiin viereisessä pöydässä?
Pyydätkö minua poistumaan vai joudunko nyt maksamaan sinunkin ruokasi kun omani nautin ketsupilla :laugh:

Ketsuppi pihvin päälle ravintolassa on ihan avointa vittuilua ja halveerausta keittiölle ja laadukkaille raaka-aineille sekä osoitus kehittymättömästä mausta. Juot varmaan maitosikin suoraan tölkistä? Tai nuolaiset kätevästi veitsesi puhtaaksi kun olet levittänyt ketsuppisi pihville?
 
[QUOTE="vieras";27766812]Mies on tilannut maitoa useammastakin ravintolasta. Paremmat paikat eivät moisesta hätkähdä, keskivertopaikat taas kokevat aiheelliseksi mutristella. Mä en kiellä :D Ap:lla taisi mies häiriintyä eniten tilauksesta.[/QUOTE]

Minäkin uskon, että miestä loukkasi eniten.
Ravintoalhenkilökunanlla kyllä pokka pitää ja ystävilläkin jos vain edes jonkinlaisen kotikasvatuksen saaneet. Mies sen sijaan katsotaan "vaimonsa valinneeksi" ja siten hän saattoi pahastuakin.

Toivotaan nyt kuitenkin, että ei ja asia unohtuu liitossa tärkeämpien asioiden varjoon.

:)
 
ketjua nyt enemmän lukeneena on lopputulos selkeä jos et tykkää vedestä tai viinistä et saa mennä ravintolaan koska loukkaat muita :laugh:
Samoin jos ruokasi on mautonta et saa sitä makua korjata vaikka sillä ketsupilla koska se on moukkamaista käytöstä jne.
Eli parempi kun pysyt kotonasi :) ja nautit ruokasi juuri niinkuin tykkäät mutta ravintolassa asiakas ei ole oikeassa ainakin kaksplussaan uskominen :)
 

Yhteistyössä