Haetaan lapsiperheeseen sopivaa pientä koirarotua!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja koirakuumetta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

koirakuumetta

Vieras
Meillä on tarkoitus ostaa pieni koira, kun edellinen kuoli. Tämä edellinen koiramme oli labradorinnoutaja eli ei siis pieni, mutta nyt haluaisimme pienen koiran. Itse olisin pitkäkarvaisemman rodun kannalla, mies taas lyhytkarvaisen. Ehkäpä sitten joku "keskipitkäkarvainen" eli ei siis maahan asti karvoja... :) Koiran tulisi olla lapsiystävällinen, ei mielellään ajava eli voisi pitää vapaana pihassa, rotu joka ei ole vahtikoira eli ei hauku paljoa kaikille ohikulkijoille tai kotiin tuleville vieraille ja emme myöskään ole himoliikkujia eli suhteellisen "vähällä" liikunnalla pärjäävä (2 kertaa päivässä pidempi lenkki, muuten "pissatuksia" lähimaastossa)... oma haave on ollut chihuahua ja ns. perhoskoira, mies taas ei halua näitä (koska jäävät kiireessä jalkoihin, joo, huvittava perustelu) tai "räksyttävää" terrieriä... mutta löytyykö näillä kriteereillä yhtään mitään? Ehdottakaa, jos tiedätte rodun, joka on edes sinne päin. :)
 
[QUOTE="alkup.";25107500]Cockerspanieli kooltaan ylärajoilla, mielestäni ihana mutta onko turkki liian vaativa... se unohtuikin mainita, että ei rotua jota täytyy pestä päivittäin/viikoittain tai trimmata säännöllisesti. Harjaus on ok, kunhan ei sekään päivittäin.

Mäyräkoirat ja muut pitkäselkäiset lyhytjalat, ei kiitos.[/QUOTE]

ei ole mielestäni liian vaativa. itselläni ollut useita spanieleita.
Miten sitten Parsonrusselinterrieri tai jackrusselinterrieri. Itselläni näistä myös kokemusta. Koulutettuina oikein mukavia koiria.
 
[QUOTE="alkup.";25107507]Tämäkin olisi ihana, mutta mies ei halua kun sanoo että on kuullut niiden kuolevan nuorina ja muutenkin paljon sairauksia... pitääkö sit paikkaansa?[/QUOTE]

Joo 1 sairaimmista roduistahan se on itse en ottaisi.. Eipä ole koiralle hyväksi kun jalostuksessa ulkonäkö terveyttä tärkeämpi, muutenkin pitää olla tarkkana siinä mistä koiran hankkii, että on varmasi terve. Terrieriä ette halunneet, mutta meillä 2 jackrussellinterrieriä ja näppärän kokoisia ja pysyvät lasten vauhdissa osaavat rauhoittuakin ja näin. Perus terveitä hyviä perhekoiria. Tietenkin jokaista koiraa täytyy kouluttaa, niinkun näitäkin, ja nopeita oppimaan ja eivät ainakaan väsy vauhdissakaan. :)
 
Samaa ehdotan :) On kyllä aika haukkuherkkä, mutta oppii kaiken äkkiä kun vaan viitsii kouluttaa.
'

No kaikki koirat haukkuu, paljon saa koulutuksella ja yksilöstäkin kiinni paljon tuo. On muuten hyvä koira ilmeisesti aika lempeä. Mutta aktiviteettiä sekin kaipaa niinkun muutkin. :) Hyvä agilityssä jos lapsia kiinnostaa alkaa joskus harrastamaan koiran kanssa :D
 
'

No kaikki koirat haukkuu, paljon saa koulutuksella ja yksilöstäkin kiinni paljon tuo. On muuten hyvä koira ilmeisesti aika lempeä. Mutta aktiviteettiä sekin kaipaa niinkun muutkin. :) Hyvä agilityssä jos lapsia kiinnostaa alkaa joskus harrastamaan koiran kanssa :D

Niinno ei taida olla koiraa, joka ei tarvitsisi runsaasti aktiviteettia. Mutta jos 2 lenkkiä päivässä pystyy tekemään, uskon sheltin olevan hyvinkin tyytyväinen. Meidän kaverille riittää yksikin + kissan kanssa painiminen :)
 
Jep no sitä siinä sanoinkin, että niin no kaikki tarvitsevat : D Mutta varmasti toimiva rotu lapsi perheessä kun lapset leikkivät ja vanhemmat lapset varmasti mielelllään harrastavatkin koiran kanssa ja näin : )
 
[QUOTE="alkup.";25107507]Tämäkin olisi ihana, mutta mies ei halua kun sanoo että on kuullut niiden kuolevan nuorina ja muutenkin paljon sairauksia... pitääkö sit paikkaansa?[/QUOTE]

Mun tutuilla on kaksi niitä..toisella todettiin munuaisvika ja toisella polvilumpiot menee itsestään pois paikoiltaan jos oikein muistan..Tuo munuaisvika on ihan ruokavalion syytä(saavat nakkeja yms.) Mutta siis jonkun 12v on vanhempi ja todella kilttejä molemmat.
 
Tiibetinspanieli. Helppo ja lapsirakas perusrotu. Myös bichon frise vois olla luonteeltaan sopiva, mutta turkki vaatii hoitoa.

Mulla on ollut perhosia, niiden turkki on vaativahoitoinen ja ne on kovia räkyttämään ja on usein melko hentorakenteisia. Nyt meillä on chihu, vaativa kasvattaa eikä sovi pikkulapsiperheeseen, koska voivat OIKEASTI mennä rikki, se ei ole mikään vitsi kun chihulta murtuu jalka!

Cavalierit on sairaita liian usein, paljon vakavia perinnöllisiä sairauksia. Jackrusselit tarvii paljon liikuntaa, aktiviteettia ja KOULUTUSTA.
 
^ Kaikki koirat tarvitsevat yhtälailla koulutusta ei russelit ole poikkeus tai mitenkään erityislaatuinen tapaus.

Kaikki koirat tarvitsevat koulusta, mutta toisien rotujen koulutukseen tulee monesti panostaa eri tavalla kuin muiden. Kaikki koirat ei ole samasta muotista, eri rotujen edustajilla on erilaisia rodulle tyypillisiä luonteenpiirteitä ja käyttötarkoituksia.

Russeleilla on usein peräänantamaton luonne, ne on hyvin vilkkaita ja älykkäitä ja vievät kokematonta omistajaa helposti 100 - 0.
 
[QUOTE="vieras";25108171]Kaikki koirat tarvitsevat koulusta, mutta toisien rotujen koulutukseen tulee monesti panostaa eri tavalla kuin muiden. Kaikki koirat ei ole samasta muotista, eri rotujen edustajilla on erilaisia rodulle tyypillisiä luonteenpiirteitä ja käyttötarkoituksia.

Russeleilla on usein peräänantamaton luonne, ne on hyvin vilkkaita ja älykkäitä ja vievät kokematonta omistajaa helposti 100 - 0.[/QUOTE]

Koirissa ei kannata yleistää on pitkälti yksilöstä kiinni miten koulutukseen tulee perehtyä. Russeleissakin on monenlaisia persoonia. Ovat kyllä vilkkaita, mutta myös rauhallisia en ole vielä nähnyt russelia joka ei rauhoittua osaisi, jos sellainen on niin jossain mennyt pahasti vikaan. Ne ovat melko helposti koulutettavissa älykkyytensä takia. Uskon, että jos antaa rajoja ja rakkautta niin eiköhän vähemmän koirien kanssa touhuillutkin pärjää jos haluaa oppia mikäli nyt kyseessä ei ole ongelma koira tai varsin ääripäästä oleva rodun edustaja. Kannattaa valita sen mukaan millaista pentua hakee. :)
 

Similar threads

M
Viestiä
11
Luettu
1K
Aihe vapaa
suosittelisin...
S

Yhteistyössä