Zithromax azitgromycin antibiootti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kotitohtori
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kotitohtori

Vieras
Te, joiden lapsilla ollut käytössä, antaisitteko uudelleen?

Tytöllä ollut 9pv kuume, viime ti-ke yöstä lähtien 39-39,5 iltaisin ja öisin, lauantaina käytiin terv.keskuksessa, totesivat korvatulehduksen johon määrättiin Kefexin antibiootti.

Kuume jatkui, tiistaina mentiin takaisin tk:hon, pikaverikoe sormenpäästä-> tulehdusarvot ok, korvat terveet, lähettivät kotiin ja sanoivat että torstaina takaisin jos kuume ei laske (antibioottia=Kefexin käskivät jatkaa). Noh, siitä lähtien ollut päivisin 37,5-38 kuume koko ajan, (ennen sitä siis vain yöllä korkea kuume) Nyt kävimme, ja jälleen pikaverikoe->tulehdusarvot ok joten lekuri määräsi zithromaxia.

Uskallanko antaa sitä tytölle, tehoaa lääkärin mukaan mykoplasmaan sekä keuhkoklamydiaan (!) koska korvetulehdusta ei ole enää, epäili jotain näistä...ja jos se ei auta, ensi maanantaina takaisin. Luin netistä, että kyseessä aika arveluttava lääke noin pienelle (4v) lapselle.. Kertokaa viisaammat jätänkö antamatta ja painun huomenna tyttö kainalossa yksityiselle ja kunnon verikokeisiin joista selviäisi myös jos kyseessä mahd. virus?!

Kiitos avusta!
 
kyseinen lääke ollut käytössä korvatulehduksiin jo ainakin 6 kertaa ja ikää neidillä 11kk. hyvä lääke on ollut, pitkävaikutteinen ja tehonnut parhaiten kaikista niistä mitä on kokeiltu. eli uskaltasin kyllä antaa
 
meillä esikoinen söi ekat zitromaxit muistaakseni puolenvuoden iässä, ja jatkoi syömistä varmaan 10 kuurin verran. kaikki lääke on pahasta, mutta pitää panna puntariin ne toisetkin pahat. mutta yskänlääkettä en anna. <-jos se ny liittyy tähän kuiskaan.

aina olen sitä mieltä kuitenkin että lääkäri tietää palstaa paremmin! :attn:
 
Alkuperäinen kirjoittaja perskyrpänen:
meillä esikoinen söi ekat zitromaxit muistaakseni puolenvuoden iässä, ja jatkoi syömistä varmaan 10 kuurin verran. kaikki lääke on pahasta, mutta pitää panna puntariin ne toisetkin pahat. mutta yskänlääkettä en anna. <-jos se ny liittyy tähän kuiskaan.

aina olen sitä mieltä kuitenkin että lääkäri tietää palstaa paremmin! :attn:

Totta ja apteekki vielä lääkäriäkin paremmin, huomattavat kyllä jos lääkäri määrännyt liian voimakkaat lääkkeet lapselle.

 
taidan sitten kuurin aloittaa. Maitohappobakteerin annoin jo tovi sitten. Toivon todellakin, että kuume alkaisi laskea. Jos ei, aion viedä lapsen maanantaina suoraan keskussairaalaan. Sieltä eivät voi käännyttää enää ja sanoa, tulkaa kolmen päivän päästä takaisin. Mutta jospa kolmas terv.keskusreissu nyt toden sanoisi ja helpottaisi ;)
 

Yhteistyössä