"Kai sitä oma halu perhetyöhön johtuu juuri siitä halusta yrittää vähän edes korjata niitä rikkinäisiä pieniä ihmisiä.."
Tähän haluun tahdon lisätä vielä sellaisen, että jos on todella kova kutsumus tällaiseen perhetyöhön on siitä otettava selvää, ennen kuin aloittaa ja heittää pois kaikki vaaleanpunaiset tai siniset unelmat, koska työ on rankkaa. Siihen kyllä kurssitetaan ja silloin viimeistään pitää olla realistinen kuva omasta itsestä ja jaksamisesta.
Kaikista pahin vaihtoehto lapselle on jos sijaisvanhemmat eivät jaksakaan tai laiminlyövät jollain erityishoitoa ja huomiota tarvitsevaa lasta. Vaikka lapsi tulisi suoraan laitokselta sijaisperheeseen voi silti olla edessä isoja ongelmia ja niihin pitää sitoutua. Usein lapset ovat päihdeongelmaisten vanhempien, ei toki aina. Lapset voivat olla kehitysvammaisia tai muuten vaativia.