Voiko korkea verenpaine tehdä tärinäolon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Loppusuoralla ollaan ja nyt tuli kolmannen kerran vajaan kuukauden sisään sellanen tärinäolo. Jos olisin diabeetikko, voisin ajatella että tuntuu siltä jos verensokeri alhaalla. Voiko tähän olla jotain muuta syytä?

Syöminen kyllä auttoi asiaa, jonka jälkeen olotila parani vähitellen.
 
Tottakai voi, mutta koskaan ennen ei ole ollut ja aamulla söin ihan hyvän aamupalankin, ja puolenpäivän jälkeen ruuanlaitossa alkoi huono olo. Mutta kaipa se voi olla ihan päivästä kiinni.
 
Pää kyllä särkee ihan kiitettävästi, tämä ehkä verenpaineesta, alapaine tuppaa ylös. Ajattelin, että jos huono-oloisuuskin olisi jotain tästä syystä, mutta ilmeisesti johtuu jostain muusta, ehkä just noista sokereista. Pitäskö kysyä seuraavaksi neuvolassa, jos katsoisivat sokerin kanssa, ei koskaan otettu?
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Pää kyllä särkee ihan kiitettävästi, tämä ehkä verenpaineesta, alapaine tuppaa ylös. Ajattelin, että jos huono-oloisuuskin olisi jotain tästä syystä, mutta ilmeisesti johtuu jostain muusta, ehkä just noista sokereista. Pitäskö kysyä seuraavaksi neuvolassa, jos katsoisivat sokerin kanssa, ei koskaan otettu?

Koska olet menossa seuraavaksi neuvolaan? Jos sulla on tota päänsärkyäkin, niin kannattais varmaan vaikka soitella ihan sinne neuvolaan, niin voisit käydä mittauttamassa sokerit, verenpaineet ja valkuaiset pissasta. Sillä se selviää sitten, mistä johtuu.
 
Mulla oli raskausmyrkytys ekassa raskaudessa. Kun paineet kohosi, tuli päänsärkyä, valokuvioita, huimausta. Tuntui, ettei pysy pystyssä.
Nyt tässä raskaudessa, viikkoja 35+, on ollu tollaista heikkoa oloa, tärinää. Tulee yllättäen. Tuntuu, että sydän hakkaa hulluna... Mulla on verenpainemittari ja olenkin koittanut silloin mitata paineet. Aina on ollut hyvät. Ainut vain, että pulssi on ollut silloin tosi korkeella.
Itsellä on myös käynyt mielessä, että ihan kuin verensokeri laskisi. Usein on auttanut jonkin makean syönti.
 
Joo tulee ihan yllättäen, mutta voimistuu kyllä myös. Varmaan johtuu noista sokereista, vaikka niissä ei koskaan mitään ole ollut, tai ainakaan työterveydessä kun otettiin labrat, niin olivat ok. Mutta kaipa tämä raskaus vaikuttaa myös.

Ens viikolla neuvola, täytyy puhella siellä.
 

Similar threads

E
Viestiä
11
Luettu
407
Perhe-elämä
toisinaan voi käydä näinkin
T

Yhteistyössä