Voi helvetti! Tässä maassa saa kyllä koirat tehdä mitä lystää, eikä omistajilla ole mitään vastuuta...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja hyväksyäkö vai ei
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Ei tarvi tulla haukkumaan, jos ei oikeesti tiedä asiasta mitään.

....

Turha käydä mun silmille...

...

Mutta antaa olla, pääsköön asianosainen koiransa kanssa veräjästä ja kerään teiltä arvostelijoilta sitten tuon kolehdin, kun neiti tuon korjauksen haluaa. Mulla kun ei sellaseen varmaan ole varaa... Ja kaikki koirat julistettakoon pyhiksi, sillä niissähän ei koskaan ole vikaa, joten tehköön ihmisille mitä lystää. Olen vain tyhmä ja rahanahne aiti, joka yrittää vaatia lapselleen oikeutta tässä maassa, koska lapsi ei siihen itse vielä kykene.

Voi pientä marttyyria *hali* Nythän sulla on tosin vuosikaudet aikaa alkaa valmistamaan lastasi siihen ettei hänestä koskaan tule "muutakuin siivooja" et sikäli kivasti meni :)
 
En mä ymmärrä tuotakaan, että kauneusleikkaukseen pitäisi mennä jonkun arven takia... Ihmeen ulkonäkökeskeistä toi ap:n ajattelumaailma, se lapsi oppii kyllä pitämään arpea ominaisuutenaan, ellei äitinsä siitä tee ongelmaa. Joillakin on luomia, joillakin saattaa olla arpi. Yhdellä leikkausarpi, toisella jostain onnettomuudesta jäänyt jälki... So what? Niin paljoa et ep tuolta koiranomistajalta ikinä tule saamaan rahaa, että sillä kauneusleikkauksia kustannettaisiin.
 
No tuskin kannattaa varattomalta tyypiltä hakea lisää korvauksia.. tuskin saatte edes sitä 1200euroa.
Noita "varattomia" törttöilijöitä on nykyään joka paikassa.
Ei tarvii kantaa vastuuta mistään kun ollaan "varattomia"..grrrr
 
Alkuperäinen kirjoittaja kay:
No tuskin kannattaa varattomalta tyypiltä hakea lisää korvauksia.. tuskin saatte edes sitä 1200euroa.
Noita "varattomia" törttöilijöitä on nykyään joka paikassa.
Ei tarvii kantaa vastuuta mistään kun ollaan "varattomia"..grrrr

Näinpä. Tässä on koko aamu paukutettu päätä seinään naapurin varattoman törttöilijän vuoksi.
Ja on kyllä tullut huomattua, että koiranomistajilla ei ole mitään vastuuta koiristaan.
Muutama vuosi taaksepäin tuolla naapurin varattomalla törttöilijällä oli täysin mielenvikainen koira. Ja kaiken lisäksi, se oli jatkuvasti irti. Hyökkäili ihmisten päälle ilman mitään logiikkaa ja kuviteli omistavansa koko naapuruston. Erään kerran tulin kaupasta poikani kanssa, niin koira ei meinannut päästää meitä kotiimme. Jätin kauppakassit maahan nappasin lumilapion väliimme ja ajoin sen turvin uhkaavasti käyttäytyneen koiran pois. Soitin naapurille lukemattomia kertoja, että ottaa koiransa kiinni. Naapurirauhan vuoksi en soittanut poliisille, olisi pitänyt.
Toinen naapuri oli useamman kerran soittanut koirasta poliisille, tuloksetta. Heidän pihallaan koira oli käynyt useamman kerran ihmisen päälle, syystä että heillä oli itselläänkin koira. Viimeisen kerran, kun koira hyökkäsi naapurin aikuisen tyttären kimppuun ja eki hänelle pahat jäljet jalkaan, otti naapuri lain omiin käsiinsä ja ampui koiran siihen paikkaan. Kyseiseltä naapurilta otettiin ase pois ja sakotkin taisi saada. Koiranomistaja vaati myös vahingonkorvauksia.

Asiasta kehkeytyi aikamoinen soppa. Tältä olisi vältytty, jos poliisi olisi oikeasti puuttunut asiaan aikaisemmin ja asiaa olisi auttanu, jos minäkin olisin tehnyt koirasta ilmoituksia. Nythän viranomaiset kuvittelivat vain,että koiran ampunut naapusi oli tehnyt ilmoituksia vain jonkun naapurivihan tai muun vuoksi, eikä reagoinut ilmoituksiin sen kummemmin. Sanoivat yrittäneensä soittaa koiranomistajalle, että käy ottamassa koiransa kiinni, kun e kulkuu pitkin kyliä, mutta koiranomistaja eiollut vastannut puheluihin.

Eli koirat saavat kulkea vapaasti ja hyökkäilä ihmisten kimppuun.

 
Alkuperäinen kirjoittaja tärkeimmät ensin:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja tärkeimmät ensin:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Kai koira on jo lopetettu?

Ei ole... :/

Pakkohan on, jos useasti purrut/hyökkäillyt. Oletteko olleet poliisiin yhteydessä?

Vastuuntunnottomia viranomaisia jos kuulleet asiasta ja antaavat asian olla ilman että omistajia noteerataan millään tavalla. :O (jos korvauskia tulee niin eiköhän kytät tiedä)

Asia kirjattiin jonnekin tyhjänpäiväiseen rekisteriin ja koska koirasta ei ole muita ilmoituksia, eivät ottaneet kantaa... Pitää olla useampia ilmoituksia tai suunnilleen kuolemantapaus, että hullut koirat saa lopettaa - näin antoivat asian ymmärtää.

Ne tekee sen ekan ilmotuksen jos on aihetta. Kokemusta edelleen on. Mikä mahtaa olla oikea tapahtuman kulku?! Jos lapsesi on säikäyttänyt koiran tai härnännyt sitä, asiat katsotaan biologian kannalta..

Tämä ei kyllä pidä yleensä paikkaansa. Koiran omistajalla on vastuu koiransa käyttäytymisestä silloinkin, kun tulee yllättävä tilanne vastaan. Itselläni monta koiraa ja olen näitä asioita selvitellyt kyllä. Siksi vahdin erittäin tarkasti esim. lenkkeillessä erityisesti yhtä koiraamme, joka säikähtää helpsti vaikkei ole kyllä vihainen vaan hyvin kiltti. Mutta kun arka koira on aina arvaamaton.
 

Yhteistyössä