K
kielo
Vieras
HI-virus aiheuttaa mahdollisesti jossain vaiheessa aidsin. Ne eivät sitä paitsi seulo siitä verestä kuin hivin, eivät aidsia.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja aaa:tuollaisesta asiasta? Vaan joku muu taho?
Alkuperäinen kirjoittaja aaa:tuollaisesta asiasta? Vaan joku muu taho?
Alkuperäinen kirjoittaja ksys:Miksi sä kävit neuvolassa Aids testissä?
Alkuperäinen kirjoittaja McGarmiwa:Alkuperäinen kirjoittaja Kukkanen2:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Eikös Hiv ole ensin ja sitten se puhkeaa AIDS:siksi?
Kumpi oli ensiksi muna vai kana?
Joka tapauksessa ikävä asia jos juttu on totta, mutta tuli vaan mieleeni että tämä juttu haiskahtaa.
Mä olen käsittäny et voi olla hiv positiivinen vuosia eikä välttämättä koskaan siirry aidsiin asti. Nyt kyl mun nokkaani joku käryää ja pahasti.
Alkuperäinen kirjoittaja fiksua:Alkuperäinen kirjoittaja ksys:Miksi sä kävit neuvolassa Aids testissä?
No kun ei hätäpäissään osannu valehdella paremmin...
Alkuperäinen kirjoittaja ksys:Miksi sä kävit neuvolassa Aids testissä?
Alkuperäinen kirjoittaja Humaani:Alkuperäinen kirjoittaja ksys:Miksi sä kävit neuvolassa Aids testissä?
En käynyt neuvolan puolella, vaan sieltä soitettiin ja pyydettiin tulemaan käymään testivastausten vuoksi. Mukana puhumassa omalääkäri ja terkkari. En tiedä miksi siellä vastaukset kerrottiin?
Olen kirjoitellut täällä rekkautuneenakin,mutten tätä asiaa nyt. En ole keksinyt mitään juttuja kuolleesta vaimosta, olen naispuolinen henkilö. Kai se Hiv on voinut tarttua vuosia sitten ja muuttua Aidsiksi, itse olen luullut niitä täysin samaksi asiaksi. Sanottiin neuvolassa,että testitulokset viittaavat Aid:siin.Mutta toivoisin jonkinlaista neuvoa,mitä tehdä,miten selittää tästä niin monelle ihmiselle...
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Yleensä tieto noista tulee kyllä spr:n kautta, siis sieltä missä ne testit tehdään. Kaikilta odottavilta äideiltähän seulotaan hiv, kuppa yms, ja jos tuloksissa on jotain häikkää yhteydenotto tulee siltä taholta joka ne testit suorittaa, eli täällä Suomessa se on spr:n veripalvelu.
Alkuperäinen kirjoittaja Mellu:siis ootko pettänyt puolisoasi???
vai ootko puolisoltasi saanut tuon tartunnan et puolisosi olis pettänyt sua...
Alkuperäinen kirjoittaja Humaani:Olen käynyt lääkärissä toistuvasti monien oireiden takia, väsymystä, kuumeilua pitkään, päänsärkyä. Laihtunut olen viime aikana, olen kyllä laihduttanutkin, ripulia ollut ja kuulemma tyypillisimpiä iho-oireita. Mukava ruveta täällä niitäkin puimaan. Joku kyseli,miksi neuvola ilmoittaa ja miksi pettämisistä haluan keskustella. Pettämisistä siksi, että miten helvetissä saan niille miehille tiedon, voivat yhtä hyvin olla saaneet tartunnan ja heille pitäisi saada tieto,että käydä testeissä.Mieheni ei tiedä pettämisistä, ei tiedä,miten kertoisi.
Useiden useiden lääkärissäkäyntien jälkeen omalääkäri määräsi nämäkin kokeet monien muiden labrojen joukossa. Hän sanoi ilmiottavansa,jos tuloksissa jotain. Puhelinajalla hän soitteli ja pyysi käymään neuvolan puolella,jossa oli terkkarikin. En ole raskaana ja SPR:lle menee tieto johonkin valtakunnalliseen rekisteriin tai vastaavaan. En tiedä,mitä kautta omalääkäri tiedon positiivisista vastauksista on saanut,mutta SPR ei ole niitä ainakaan minulle vielä ilmoittanut.
En ymmärrä miksi joka asiaa pitää epäillä,ennemmin jättäkään kommentoimatta, ei kovin mukavalta tunnu.
Alkuperäinen kirjoittaja mii tuu:Onko teillä lapsia miehes kanssa? Minkä ikäisiä?![]()