V
v
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja umbrella78:Alkuperäinen kirjoittaja v:Alkuperäinen kirjoittaja umbrella78:Alkuperäinen kirjoittaja v:Alkuperäinen kirjoittaja Borkku:Alkuperäinen kirjoittaja v:Alkuperäinen kirjoittaja umbrella78:Alkuperäinen kirjoittaja v:Alkuperäinen kirjoittaja Borkku:Alkuperäinen kirjoittaja umbrella78:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Ehkä asian vierestä, mutta meillä oli koulussa sellainen poika, joka talvellakin tuli kouluun päällään pelkkä flanellipaita ja t-paita sen alla, ei pipoa eikä hanskoja. Vaikka pakkasta olis ollut 20 astetta.
Mä oon aina ajatellut, että se on vanhempien vika jos lapsilla ei ole kunnon varusteita ulkona päällä ja nyt mun oma lapsi kulkee tuolla puolialastoma :/ . Mitä ihmettä tuon pojan kanssa keksii?!
Aika siihen auttaa ja ne toistot siitä et pitää pukea kaikki ne vaatteet mitkä on laitettu pinoon![]()
Ei se läheskään aina oo vanhempien vika kuitenkaan
Ei vika mutta vanhempien vastuu
Mitähän tää sitten tarkoittaa? Jos pojalla on vaatteet esillä ja valmiina ja sekä isä että äiti muistuttavat pukemisesta ja vielä soitetaan pojalle kotiin ennen lähtöä niin en mä meitä silti ekana vastuuttomiksi syytä. Tosin vika on varmaan osaksi siinä, että oon aiemmin ollut kotona ja poika on tottunut että joku muu huolehtii... ja toisaalta pojan oma luonne on tuollainen "hajamielinen professori".
No se terkoittaa juuri sitä, että vanhemmat ovat vastuussa lapsistaan ja siitä että ovat asianmukaisesti puettu.
Ja jos lapsi ei pärjää yksin on hänelle järjestettävä joku vahtimaan.
Näin se vaan menee
ja joku tulee sit intissäki sen perseen pyyhkimään, ku kaikki tehdään puolesta eikä mitään tartte ite opetella ku mä vähän autan vaan.
No jos sama tahti jatkuu niin tuskin on valmis inttiinkään.
Öh, mikä tahti? Sähän just sanoit että lapsi tarvii vanhemman edelleen kotiin eli itsenäistymistä ei näin sais harjoitella? Kuulostat nyt vähän hassulta kyllä![]()
Tokaluokkalainen on kyllä aika pieni vielä, joten mikä kuulostaa oudolta.
Etkö itse huomaa ristiriitaa? Intissä ei näillä eväin pärjää mielestäsi, mutta eikö sitä itsenäisyyttä juuri pitäis harjoitella jotta intissä tulee pärjäämään (jos sinne yleensäkään tulee menemään).
Ja vastuutonta vanhempaa ei meistä kyllä se tee, että tokaluokkalainen on aamuisin yksin puolituntia ennen kouluun lähtöä ja että hänelle vielä soitetaan silläkin välillä. Jos niin ajattelet, niin voin kertoa että elämässäsi on vielä paljon opittavaa... =)
Heh mitäs sä mun elämästäni tiedät?
Et yhtään mitään.
Mutta sen tiedän että jos tokaluokklaisesi ei pärjää yksin tulee sinun järjestää tarvittava hoitaja joka valvoo hänen kouluun lähtöä ja sitä että on asianmukaisesti puettu.