Vauvan outo kitalaki?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "henma"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"henma"

Vieras
Olen jo vähän aikaa kiinnittänyt huomiota vauvani kitalakeen, en osaa ihan selittää millainen se on...Eli ihan kuin ikenien vieressä (sisempänä) olisi toiset ikenet. Siis kitalaessa kulkee ienkaaren lisäksi toinen koholla oleva uloke, samantyylisesti kuin ikenet. äh..kukaan ei varmasti ymmärrä millaista tarkoitan..pelkään jo että se on joku rakennepoikkeavuus? eihän kukaan ole huomannut samanlaista?
 
Ei siitä mitään kuvaa saa. Näkyy kun vauva itkee kunnolla suu auki. Täytynee käydä näyttämässä neuvolassa, että onko ihan norm. Eli kun ikenet kulkee omalla kohdallaan niin etenkin sivuikenien vieressä kulkee samanlainen kohouma pitkin kitalakea.
 
voi kiitos rakkaat vastaajat!! tuota ei näkynyt vastasyntyneenä, parin kuukauden iässä näin ehkä hivenen jo. Mutta nyt 5kk iässä se on lähes yhtä voimakas kuin ikenet. Eli silloin tosiaan voisi muotoutua tuollaiseksi juuri rinnan imemisestä? Vauvoilla kun kudokset ja kaikki rakenteet on vielä niin joustavia ja pehmeitä.
 

Yhteistyössä