vauvan käsien vapina

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äitii
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

äitii

Vieras
3 kuukauden ikäisellä vauvalla on kädet vapisseet pari viikkoa. Aikaisemmilla lapsilla en tällaista ole huomannut. Vapina ei liity mihinkään tiettyyn tilanteeseen, esim. jännittävä tilanne vaan kädet vapisee milloin mitenkin. Vauvaan saa myös kontaktin silloin kun kädet vapisee. Onko muilla kokemusta vauvan käsien vapinasta?
 
Oletko huomannut, että myös lapsen leuka saattaa vapista? Vapina johtuu monesti siitä, että motoriikka ei vielä ole kovinkaan kehittynyttä. Kehotan kuitenki sanomasn asiasta neuvolassa.
 
Jos ei vapisuttele koko aikaa niin luultavammin kyse siitä että motoriikka ja hermosto ei ole kunnolla kehittynyt. Myös voi liittyä verensokeriin :)

meillä vauva teki pienenä samaa välistä ja kuulemma ei mitään vakavaa kun neuvolassa otin asian puheeksi.
 

Yhteistyössä