Vauvalle tyyny ja peitto?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Annu :)
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

Annu :)

Vieras
anteeksi varmaan tyhmä kysymys, mutta odotan esikoistani vkolla 34 ja juuri ostettiin pinnasänky ja patja, ja mieleeni pälkähti, että tarviiko (saako?)vastasyntyneellä käyttää tyynyä tai peittoa? Tyynystä olen kuullut, että ei mielellään.
LA on tammikuussa, ja onhan meillä toki sisällä 22 astetta, mutta riittääkö jos vauvan laittaa esim.kapaloon nukkumaan? Tarvitaanko peittoa? Jotenkin rupesin heti ajattelemaan, että entä jos peitto menee vauvan kasvojen päälle jne.

Suurkiitos kokeneempien vastauksista! :)
 
Makuupussi tai unipussi on kätevä, ei potki sitä pois ja voi nukuttaa vauvan tarpeen mukaan sylissään ja laskea samassa lämpimässä käärössä sänkyyn. Tyynyä ei tarvita. Meillä vauvalla kuitenkin tyynyliina "tyynyn paikalla" jos pulautti niin sai nätimmin vaihdettua ilman aluslakanan vaihtoa :)
 
Meillä on vauvalla ollut alusta asti peitto. Kun ne on ihan pikkuisia, niin ei ne vissiin oikein itse saa sitä peittoa liikuteltua. Mutta ehkä pelkkä kapalokin riittää... Paha sanoa. Synnärillä pieni puettiin ja kapaloitiin ja laitettiin vielä villapeittoa ja tavallista peittoa päälle, että pysyi lämpöisenä. Mutta parin päivän ikäisenä vähennettiin se villapeitto pois ja kapalokin muistaakseni...
 
Tyynyä ei tarvitse kyllä ainakaan vuoteen. Meidän 1v8kk ikäisellä ei ole vielä tyynyä, ei ole tuntunut tarvitsevan (ei siis esim. vedä peittoa/käsiä pään alle).

Peitto on hyvä olla, mutta saman asian ajaa esim. unipussi ja pienellä vaikka just kapalo, ihan mikä tuntuu parhaalta.

Meidän poika on vissiin niin kuumakalle, että ei peittoa tarvitse. Unihaalarissaan nukkuu öisin, välillä pää hikisenä, peitot potkii pois. :O Pienempänä nukkui vieressä, ja silloin otin oman peiton alle tai laitoin hänelle oman peiton.
 
Viimeksi muokattu:
Meidän vauva nukkui alusta asti unipussissa. Se oli tosiaan kätevä, kun sen kanssa vauvan siirsi omaan sänkyynsä, niin vauva ei herää niin helposti lämpötilan muutokseen. Ja edelleen nukkuu unipussissa, ikää nyt 2v. Tyynyä ei edelleenkään.
 
mulla tyttö on nyt kohta puolitoistavuotias ja ollaan tänä jouluna saamassa ensityyny lahjaksi tytölle <3 ihana muumikuvioinen muistaakseni Finlaysonilla myydään, samaa sarjaa on peittokin. Oli niitä vapaavalinnassakin joskus. Tosin tyttö liikkuu niin paljon, ettei tyynystä paljon ns. iloa ole, mutta onpahan olemassa. Veljet 15 ja 16 nukkuu edelleen ensityynyillään :D
 
Kiitos neuvoista! Tuota unipussia ajattelin, että jos nukuttais syliin, tai jos sattuu niin, että vaavi nukahtaa syliin, niin ei sitten herää lämpötilan vaihtumiseen, kun on muhinut jo unipussin lämpöiseksi. :D
 

Uusimmat

Yhteistyössä