Vauva reilu 3 viikkoinen ja silmätulehdus!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja JJ-t
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

JJ-t

Aktiivinen jäsen
06.10.2007
1 787
0
36
torstaina eli 4 päivää sitten jo huomasin että vauvan toinen silmä rähmii kovasti. nyt se on vaan lisääntynyt ja neuvontapuhelimessa sanoivat että voi odotella maanantaihin, että saan lääkkeet.

mieleen tulikin että huomaako vauva itse tätä tulehdusta, että hän olisi sen vuoksi itkuisempi yms...? koitimme jättää cuplatonit pois samoihin aikoihin kun silmätulehdus iski ja mietin että mikä noitä ähinöitä ja vääntämisiä nyt aiheuttaa. annan vain d-tipat ja relan nyt. cupolatonia annoimme reilun viikon, eikä mainittavaa parannusta vatsavaivoissa :(
 
Meillä oli poika 8vrk:n ikänen ku haettiin silmätipat tulehdukseen (oli syntymästä lähtien rähmivät silmät ja laitoksella sanovat odottaa viikon josko olis vaan lapsivedestä johtuvaa). En tiiä onko yleistä, mutta meillä ainakin poitsu rauhottu ku saatiin tulehdus pois. Toki on monta muutakin syytä... mutta kun tätä kysyit :) Ootko muuten kokeillut disflatyl -tippoja tuon cuplatonin sijaan, meillä ainakin esikoisella ne auttoi (cuplaton ei).
 
toivottavsti rauhottuu tipoilla :saint: taidan odotella sen kuurin ja jos ei itkuisuus/väääntäminen helpota niin koitan disflatyliä...olen lukenutkin että se olisi joillain toiminut paremmin. mikä sen annostus muuten on, eli montako kertaa päivässä ja annetaanko lusikalla suuhun maitotilkan kera niinkun cuplistakin...?
 

Yhteistyössä