vauva ja isompi sisarus

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja puuuuh
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

puuuuh

Vieras
Haluaisin kuulla kokemuksia, miten elämä on sujunut esim. ensimmäiset puoli vuotta kun perheeseen syntyy vauva. Mitä vaikeuksia on syntynyn, siis lähinnä isomman sisaruksen kanssa ja miten niistä on selvitty? Meillä on nyt just vaikea vaihe menossa. Välillä tuntuu että keinot ja ymmärrys loppuu.
 
Meillä on 2kk ikäinen vauva ja 2v4kk lapsi. Noin kuukauden verran isompi lapsi reagoi tekemällä ihan mahdottomasti tihutöitä, ei totellut mitään ja sai itkukohtauksia joihin ei auttanut mikään eikä vastannut mitään kun koitti kysellä että mikä hätänä. Oli tosi raskasta vanhemmillekin, vaikka vielä vaikeampaa varmaan sille lapselle... :) Tuli myös usein vanhempien väliin kesken yötä nukkumaan, mutten tiedä johtuiko vauvasta vai siitä että asuntoa remontoitiin juuri ennen vauvan syntymää ja sinä aikan nukkumisjärjestelyt ja -paikat vaihteli. Noin kuukauden jälkeen helpotti ja nyt ainakin toistaiseksi menee tosi hyvin.
 
Nähtävästi univelka tekee sek että ekalta puolelta vuodelta on melko vähän muistoja... Kaikkein hankalinta oli esikoisen nukkumaan saaminen. Etenkin päiväunille. Aamupäivän menot yms piti taktikoida niin että lapset nukku yhtäaikaa, muuten ei tullu mitään. Silti esikoisen nukuttamisessa saatto mennä tunnin verran, jollon vauva ehti herätä ja unet jäi nukkumatta. Isompi oli sillloin vasta 1,5v joten oli aika väsynyt sitten jos ei nukkunut. Kantapään kautta sillonki kyllä opittu,mkokeiltu kaikki väärät keinot nukuttamisen suhteen jne. Pienemmän kanssa on kaikki ollu helpompaa. Eka oli semmonen harjottelukappale :(

Muuten kyllä kaikki meni varsin hyvin. Esikoinen istui usein sylissä kun imetin, tai touhus sitte omia juttujaan. Aina pidin huolta että esikoinen tietää että syliin pääsee aina, oli kuitenkin niin pieni että ansaitsi päästä syliin aina kun tarvii. Ja jos lähti tihutöihin lähdin vauva Tississä roikkuen perään, ei tuo montaa kertaa niitä viitsiny yrittää.
 
Esikoinen oli 3,5v kun toinen syntyi, ei suurempia mustadukkaisuuskohtauksia havaittu. Esikoinen sai paljon huomiota minulta vauvan nukkuessa, vietti paljon aikaa mm. serkkujensa, mummun ja pappan kanssa kun oli kesä ja kaikilla loma.

Kolmannen syntyessä nyt syksyllä isosisarukset 5v9kk ja 2v3kk ja veikkaan et ihan noin helpolls ku viimeks ei päästä tällä kertaa :stick:
 
Meillä ikäeroa noin kaksi vuotta, mutta kokemuksia ei vielä juurikaan, sillä vauva täytti vasta kaksi viikkoa.

Mutta jo nyt olen huomannut, että esikoinen on tavallista itkuisempi ja kaikki siirtymävaiheet ottavat tosi lujille, nukuttaminen erityisesti. Esikoinen on jopa läpsinyt meitä unille käydessä, mitä ei ole tehnyt ennen.

Vauva sen sijaan on tällä hetkellä esikoisen mielestä ihaninta maailmassa, sitä täytyy pusuttaa monta kertaa päivässä ja kantaa koon 1 vaippoja enemmän kuin äiti ehtii vaihtamaan.
 
Meillä on ollut huomioin hakemista ja itkuherkkyyttä. Sylikaipuu on ollut isommalla kova ja luonnollisesti juuri silloin kun on vauvan hoito/syöttäminen yms. juuri työnalla. Itse olen kokenut helpottavaksi esim sen että mulla on nukkunut myös isompi ulkona rattaissa päiväunet.
 
Ekan kuukauden jälkeen helpotti suuresti. Kyllä vieläkin tekee pahojaan ja hakee huomiota välillä, mutta oikeastaan vain väsyneenä. Uhmaikä muutenkin iskenyt, niin en tiedä, mikä johtuu siitä ja mikä vauvasta. :D Vauvaa halii ja vie leluja tai tuttia, jos itkee. Kovasti hoivaa toista, minkä vain osaa. Ikäero 1v8kk. Pelkäämpä, että kunnon koetukset alkavat vasta, kun tämä toinen alkaa olemaan enemmän hereillä, liikkua ja vaatia enemmän huomiota. Hyvin helppo vauva on, esikoisella jää aika paljon aikaa. Vauva 4kk.
 
Meillä ikäeroa 1,5vuotta. Vauva nyt jo 11kk ja ei ole ollut mitään ongelmia.. Tyttö on tykännyt yähän päivään asti hoivata vauvaa.. Nyt vauva kävelee ja kiire on kova vanhemman perään =P hieman uhmaikää kun ikää 2v 4kk. =D eli kaikki voi mennä hyvin. Nukuttaminen on hankalaa mutta ei tuo esikoinen enää nuku päikkyjä.. Vauva nukkuu aamu unet sisällä ja iltapäiväl vaunuissa.. Molemmat llapset niin helppoja etten kaikille eds viiti kertoo miten helppoja =)
 

Yhteistyössä