Omat kokemukseni työkkärin asenteesta raskaana olevaa hakijaa kohtaa on huonot

Odotin esikoista ja työkkäri pakotti minut hakemaan 6kk kurssille, ainut vaan että olin jo 6kk raskaana, työkkärin tati haukkui minut pystyyn kun ilmoitin että mikä on hänen ajatuksensa laittaa minut kurssille jonka kuitenkin joutuisin jättämään kesken kun jäisin äitiyslomalle.
Työkkärin täti haukkui kovaan ääneen minut että et sano kurssi alkuhaastattelussa olevasi raskaana ja jos sen teet niin hän pitää huolen että saat karenssin.
Menin haastatteluun jossa kurssin haastattelija heti ilmoitti että kurssille on paljon hakijoita joten hän haluaa olla 100% varma että minua tuo kiinnostaa ja en jätä kurssia kesken.
Pakkohan se oli mainita että sori vaan mutta tämä jää minulta pakosteen kesken.
Onneksi en joutunut enään sille samalla kahelille työkkäritädille,
seuraavalle kun menin hän kysyi syytä miksi en päässyt kurssille sanoin sen tietysti suoraan,
hän ihmettelemään ääneen miksi edes hain moiselle kurssille, no kun pakotettiin karenssin uhalla.
Toinen kerta kun vartuin toista lasta, olin pitkässä määräaikeisessa työsuhteessa, tiedossa oli jo hyvissä ajoin ettei sitä enään voida tulla jatkamaan joten nyt olisi hyvä aika tehdä toinen lapsi kun ei olisi työtäkään.
Työ loppui ilmottauduin työkkäriin ja minulla oli kuukausi ns työtöntä aikaa ennekuin jäisin äitiyslomalle,
työkkärintädin asenne miksi tänne tuossa tilassa ilmottaudut, kuka sinut raskaana ottaa töihin.
Jouduin kirjaimellisesti ratakiskosta hänelle vääntämään että myös minulla on oikeus työttömyysturvaan vaikkakin minua ei kukaan ota kuukaudeksi töihin.
Jos en olisi ilmottautunut työttömäksi en tietenkään olisi ollut oikeutettu päivärahaan jonkatarvitsin elämisen kannalta siksi kuukaudeksi.
Lopulta hyväksyi minut kirjoille tosin erittäin vastahakoisesti.
Jotkut työkkäritädit luulevat olevansa jumalaakin korkeampia ja nauttivat kun saavat ihmisiä alistaa
Onneksi tuo olikin viimeinen kokemus koko kirotusta lafkasta, työtä siellä ei tarjota ja kurssille vaan patistaa, taitaa olla työkkäritätien suojatyökeskus koko paikka.