Tupperwaren UltraPro

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja <
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
No juu toki näin, mutta tarkoitin vähän yksityiskohtaisemmin. Ja muotoilin näköjään huonosti kysymyksen. Esittelijä sanoi, että valmistuu puolessa tunnissa, mutta jäi kysymättä sen tarkemmin. Sillä mietin, että laitetaanko makaroni esim. keittämättä vuokaan? Liha nyt varmaan pitää joka tapauksessa paistaa eka. Ja kansi päällä vai ilman? Ja normaali makaronilaatikon paistolämpötila 200, vai kuinka?
 
Ja osaan kyllä tehdä makaronilaatikon ja aika monta muutakin juttua keittiössä, toi vuoka vaan vieras. ;) Ostin se aikoja sitten, mutta jäänyt käyttämättä ja nyt aattelin testata tolla kehutulla "nopealla makaronilaatikolla", kunhan vaan tiedän, miten se tarkalleen kannattaa tehdä.
 
Ahaa, ei kypsy puolessa tunnissa. Keitä makaroonit paista Liha. Kermamaito tai munamaito päälle.
katsomalla näkee milloin on kypsää.

Varo pudottamAsta vuokaa, särkyy helposti.
ei kantta päälle uuniin.

Aika riippuu niin uunista ja vuoan koosta ja kuinka täynnä on.
 
Itselläni vuokia käytössä 5 . Teen niissä ihan kaikkea laatikoista karjalanpaistiin.
Tosiaan tuo leipäkin valmistuu näppärästi samassa astiassa.
Ei ole sen nopeampi kuin mikään muukaan vuoka.
 
  1. Ahaa, ei kypsy puolessa tunnissa. Keitä makaroonit paista Liha. Kermamaito tai munamaito päälle.
katsomalla näkee milloin on kypsää.

Varo pudottamAsta vuokaa, särkyy helposti.
ei kantta päälle uuniin.

Aika riippuu niin uunista ja vuoan koosta ja kuinka täynnä on.

Itse laitan aina kannen päälle ultraproossa makaronilaatikon tai minkä tahansa ruokaan kun laitan uuniin. Makaronilaatikko valmistuu nopeammin ja ruskistuu hitaasti mutta varmasti myös kannen alla. Huippu tuote. Mun mielipide kansi päälle vaan ☺
 
Ihan vaan haluan sanoa, et se kuinka päin kansi on niin on myös väliä. Ns. Väärinpäin tulee kosteampi laatikko ja ns. Oikein päin niin rapeampi laatikko. Väärinpäin kansi tiiviimpi.
 

Uusimmat

Kuumimmat

Yhteistyössä