Tiara & huntu morsiammella.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja MarieHos
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

MarieHos

Aktiivinen jäsen
17.03.2011
7 390
2
36
Espoo
Katsoin äsken uusintana Neljät häät ja yksi vierarmorsiosta sanoi, että on etiketin vastaista laittaa tiara ja huntu? Onko asia oikeesti näin?
Tuli ihan uutena juttuna. Olen nähnyt muutamankin morsiammen tiara ja huntu päässä, eikä ole mieleenkään tullut että se rikkoisi etikettiä.
Aina oppii jotain uutta! :)
 
No sitten kuninkaallisetkin rikkoo etikettiä... Viktoria ja Kate, molemmilla oli huntua metritolkulla sekä kruunu/diadeemi/tiara.

Ainoa mikä rikkoo tapoja/etikettiä on ehkä huntu ei-neitsyellä, mutta kukas sen neitsyyden tarkastaa? Toki jos vihittävällä parilla on jo lapsia/naisella lapsia menneisyydestä, niin tuskimpa sitä ihan neitsyt enää on...
 
No jaa, varmaan 99,9 % naimisiin menevistä Suomessa on "ei-neitsyitä" ja melkein kaikilla se huntu on päässä, itsellänikin aikanaan. Joten ei kannattane olla sen suhteen niin tiukkapiponen :)
 
Nykyään etiketti lienee menevän niin, että huntua ei sovi pitää muuta kuin ensimmäisissä häissä, ja nuorena :) Joku 50v täti jolla on kolme aikuista lasta ja on menossa kolmatta kertaa naimisiin vois olla hieman irvokas huntu päässä ;)
 
[QUOTE="Minnie";24016439]Eiks se sanonu, et on etiketin vastaista olla huntu kirkossa auki ja sen mielestä tiara ja huntu yhdessä taas oli liikaa...emt...[/QUOTE]

Voi olla että sanoi näinkin, jos kuulinkin väärin.
Jäin vaan ihmettelee onko asia oikeesti näin kuin olin kuulevinani :D
 

Yhteistyössä