Se, että lapsi on rinnalla paljon ja itkee kun ottaa pois, ei tarkoita, että maito on loppunut. Vauvat nyt vaan viettävät pieninä paljon aikaa rinnalla. Kyllä, korvikkeella lapsi on tyytyväinen eikä ole rinnalla enää, mutta se vaikuttaa äidin maitomääriin pienentävästi. Jos vauva viettää paljon aikaa rinnalla suht tyytyväisenä, ei ole mitään syytä olettaa, että maito on loppu tai vähissä.
Se, että paino ei nouse, on selkeä merkki, että jokin on hätänä. Silloinkaan tosin maidon loppuminen ei ole pakosti syynä, mutta tietenkin aika yleinen syy se on.
Pumppaamalla ei välttämättä irtoa mitään vaikka olisi kuinka paljon maitoa.
Maidon väri ei kerro siitä oikeastaan mittään. ÄM koostumus on aikalailla sama kaikilla äideillä.
Keltaisuuteen auttaa nimenomaan ÄM, ei korvike.
Suurin syy imetyksen lopettamiseen taitaa olla tiedon puute ja asennekysymys, niin äideillä kun ammattilaisilla. Annetaan liian herkästi korviketta "varmuuden vuoksi". Mielestäni ammatti-ihmisiä pitäisi kouluttaa paremmin, sillä he voivat vaikuttaa äitien tietotaitoon ja asenteisiin. Jos on vallalla asenne, että lapsi ei saa olla rinnalla "kokoajan" ja että maito tosiaan vaa loppuilee vähän kenellä tahansa, niin ei pitäisi tulla yllätyksenä, että äideillä on ongelmia imetyksen kanssa.
Ja tähän loppuun. En halua syyllistää ketään, ei kukaan yksittäinen äiti aina voi ja pysty kaikkeen, älkää nyt hermostuko. Nyt vaan keskustellaan ja puhutaan imetyksestä.