[QUOTE="vieras";26824004]Ei vaan sinä et tajua pointtia. Miehen tekemä siivous ON huonoa, jos siihen ei kuulu esim. niin tavallista juttua kuin vessan pesu saati tavarakasojen poistamista esim. ruokapöydältä. Silloin siitä saa huomauttaa, ja todeta, että vessakin pitäisi pestä tms. Se, että huomauttaa jostain tällaisesta asiasta, ei tarkoita, että olen tyranni ja ajattelen, että kaiken on sujuttava kuten minä haluan.
On laiskuutta jättää tekemättä tärkeitä osioita siivouksesta. Mies ei ole pikkulapsi, jota luonnollisesti kehutaan edes siitä, että yritti ja teki edes puoliksi kunnolla. Normaali mies OSAA kyllä siivota kunnolla, loppu on viitseliäisyydestä kiinni.[/QUOTE]
Minä en tajua?

kyllä minä sen tajuan että sinusta se tekee huonosti kun ei tee niinkuin sinä haluat, sinä et tajua sitä että sulla ei ole mitään oikeutta olettaa että sun mielipide ja halut on ne ainoat "oikeet" tavat ja teot. Siellä kodissa asuu muitakin kuin sinun kuninkaallinen persuksesi. Aina kun samaa tilaa asuttaa useampi ihminen niin kuuluu ottaa huomioon muitakin eikä pakottaa kaikkie pomppimaan yhden pillin mukaan.
Tottakai halvin kommentti tähän olisi "niin pitää ottaa huomioon, MINUT, kun on niin likaista jne bla bla..." kyse on sinun mukavuudestasi, jos sinä et voi joustaa käsityksistäsi niin miksi muiden pitäisi? Tee itse jos haluat tietyllä tavalla tehtävän kaiken kodissasi, ei puoliso ole mikään tahdoton kone. Jokaisella on kyllä omassa kodissaan ihan oikeus haluta asioiden toimivan tietyllä tavalla, mutta se oikeus on sitten omissa käsissä eikä puolisoa kuulu käskyttää jos se ajattelee eri tavalla.
Tämä on nyt vissiin ihan liian vaikea asia käsittää.
Miksi hemmetissä valitsette sitten puolisoita jotka on "niin tärkeässä" asiassa erilaisia etteivät tykkää tehdä siivousta niinkuin te haluatte, hiton palikat
jotain suhteutusta asiaan, tosin ihan turha tätäkään on pyytää.