V
vierailija
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja MIE:Ettei nekään vaan loppujen lopuksi ole ollut suomalaisia juoppoja jotka siellä on mellastanut![]()
Mamut häiriköivät kerrostaloissa, koska kaikki eivät osaa elää hiljaa. Ovi auki rappuun koko päivän, imuroidaan ja huudatetaan musiikkia. Vastapäätä asuu näiden mamujen tuttavaperhe, ja heillä sama homma. Lapset juoksevat koko päivän asunnosta toiseen.
Mamulapset on usein kasvatettu ihan eri tavoille kuin suomalaiset, koulussa ensimmäinen luokka saattaa mennä siihen että yritetään opettaa lapsille alkeellisia käytöstapoja. Kieltä eivät välttämättä osaa, joten he vievät leijonanosan opettajan ajasta. Kaikki mamut kun eivät laita lapsiaan virikehoitoon, vaikka se tekisikin lapsille erittäin hyvää sekä kielen oppimisen että suomalaiseen yhteiskuntaan sopeutumisen kannalta.
Tämä ei TIETENKÄÄN päde kaikkiin mamuihin, mutta kyllä mamuvaltaisella alueella on aina enemmän ongelmia näiden asioiden kanssa.