Taaperon kenkäongelma

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ärrimurri
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Ärrimurri

Aktiivinen jäsen
11.05.2006
3 510
0
36
Meidän pikku taapertaja 1v3kk, inhoo uusia talvikenkiään. Pari kertaa ollaan aamulla käytetty ja ne päällä ei oikeen onnistu nousemaan seisomaan itse. Ei tykkää ne jalassa leikkiä hiekkiksellä, kun varret on niin jäykät, ettei pysty niin hyvin siinä liikkumaan. Jos kaatuu, hermostuu kun ei pääse heti ylös. Ulkoillessa alkaakin sitten olla aina pikkuhiljaa tosi pahalla tuulella... :( Samoin kävi kun ostettiin kumisaappaat aikasemmin, mutta niitäkään ei ole niin kauheesti käyetty vielä. Niin että oppiiko toi poika joskus menemään ne jalassa, vai onko vika vaan kengissä?
 
Joo ensi vuonna on jo hepomaa.

Onhan se nyt pienelle kauheaa, kun hirveän paksut kengät tökätään jalkaan menoa hidastamaan. Ei meillä alle 2-vuotiaana lapset tykänneet kengistä ollenkaan.
 
Minkä kokoiset kengät sun pienelle on? Mä totesin kun etsin aikoinaan kakkoselle kenkiä (kävelevä lapsi, kengänkoko 18) et kenkäosa on pieni mut varsi on ihan tajuton ja pitkä et kun kuvittelin itselleni tuolla mittasuhteilla kenkiä niin kukapa sitä normaalisti ylösnousis jos vartta tulee suhteutettuna polveen asti ja se varsi on kankea. Et kummit löysi onnistuneen kenkävalinnan citymarketista tai prismasta sillon, niissä oli varren koko suhteutettu kengänkokoon :)
 

Yhteistyössä