Heissan!
Myö oltiin viime syyskuun alussa viikko Kreetalla esikkopojun kanssa. Sillon hällä oli ikää n.1v3kk. Varasin matkaan kevyttä puettavaa, myös pitkähihaisia vaaleita paitoja ja bodyjä. Ne oli rannalla ja pienillä mereen tutustumiskerroilla käteviä. Peitti suurimman osan vartaloa paahteelta.
Kunnollinen lierillinen hattu on hyvä olla. Meillä oli myös harsoliinoja (siis niitä puklurättejä

) mukana muutama. Niistä sai oivan viitan jos muksu oli pelkän vaipan kans ulkona =) Niin ja kunnolliset aurinkolasit myös mukaan. Me käytettiin kyllä jonkin verran aurinkovoidetta, meillä on sellasta aloe vera-pohjaista, jossa ei ole turhia kemikaaleja. Ja suojakerroin oli 30. Poju on perinyt isänsä tummahkon hipiän, ja aurinko tarttuu hyvin mut ei niinkään pala. Toisin kun pullataikina-ihoinen äippänsä
Varattiin korviketta ja muksu-vellejä juomaksi/välipalaksi. Tosin meitin kaikkiruokainen kyllä maisteli mehuakin ja pullovettä ostettiiin isot kasat hotellihuoneeseen.
Vaippoja oli kotoa mukana, ainakin Kreetalla vaipat oli puolet kalliimpia kun kotona. Myö ei sitä hoksattu mut jos/kun teillä on rattaat mukana, kannattaa pakata vaikka vaippapaketti niiden mukana ruumaan. Rattaille saa HKI-Vantaalta ison pussin. Se kannattaa muuten säilyttää, ainakaan Kreetalta ei enää saanu uutta pussia.
Mitäs vielä... Avoin mieli mukaan =) Niin ja jos vielä syö purkkiruokaa, kannattaa ainakin jokunen ottaa mukaan, koskaan ei tiiä kohdemaan lastenruokatilannetta.
Mukavaa lomailua taaperon kanssa! Me ainakin uskaltaudutaan uudemman kerran etelän lämpöön =)
Ukonäiti, poju 1v10kk ja eloveena rv 20+6