Suklaakakku - ja piirakka-ohjeita tänne päin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mamma
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

mamma

Aktiivinen jäsen
22.05.2004
1 736
0
36
Hyviä suklaakakkuohjeita , suklaapiirakkaohjeita , suklaakuorrutuksia , suklaatäytteitä , suklaaleivoksia, suklaisia jälkiruokia ,suklaajäädykkeitä , suklaakarkkeja . Tälläisia ohjeita kaipailen !!!! Ah , kun tuo suklaa on niin hyvää , joskus saa kyllä herkutella eikä aina ajatella kaloreita ja jouleja , eikös vain ????
Kiitos ohjeista etukäteen !! =) =) =) :flower: :flower: :flower:
 
Rakkauden ruudut

225g margariinia
3kkp sokeria
- sekoita pehmyt rasva ja sokeri vaahdoksi
3 munaa
- lisää munat vaahtoon ja vatkaa sekaisin
2rkl kaakaojauhetta
4½kkp vehnäjauhoja
3tl leivinjauhetta
1½tl vaniljasokeria
1½kkp maitoa
-sekoita kuivataineet keskenään, lisää taikinaan vuorotellen maidon kanssa ja vatkaa sekaisin.
-paista uunissa 225 asteessa

jäähtyneen levyn päälle:

300g pölysokeria
6rkl sulaa voita
7rkl kylmää kahvia
5tl vaniljasokeria
2rkl kaakaojauhetta
- sekoita aineet voimakkaasti keskenään, levitä reippaasti jäähtyneen levyn päälle, ripottele pinnalle nonparelleja tai kookoshiutaleita.

suussasulava suklaakakku

3dl maitoa
1½dl sokeria
11/4dl kaakaojauhetta
-kiehautetaan kattilassa ja jäähdytetään

2dl sokeria
180g margariinia
-vaahdotetaan
3 kananmunaa
->lisätään joukkoon ja vatkataan
4½dl vehnäjauhoja
2rkl vaniljasokeria
2tl leivinjauhetta
-sekoitetaan keskenään ja lisätään joukkoon-> lisää liemi ja sekoita
-kaada taikina voideltuun, jauhoitettuun vuokaan (kuivakakku) ja paista 170 asteessa 1h 10min

Suklaakuorrutus (täytekakku)

1lasi sokeria
1lasi kermaa (kuohu tai kevyt)
reilu rkl kaakaojauhetta
1rkl voita
Keitä kattilassa kunnes sakenee, kun tippa pysyy kakun päällä eikä imeydy kakun sisään kuorrute on valmista

 
Tämä gluteeniton suklaakakku, mutta älä anna sen hämätä. Tosi hyvä, maistuu muillekin kuin keliaakikoille.

80 g voita
1 dl sokeria
3 munan keltuaista
150 g tummaa suklaata
150 g jauhettua mantelia
3 munan valkuaista
2 tl vaniljasokeria

Kuorrutus:
2½ kaakaotomusokeria
2 rkl kiehuvaa vettä

Vaahdota rasva, sokeri ja keltuaiset. Lisää vaniljasokeri. Sulata suklaa vesihauteessa. Lisää suklaa kuumana nauhana koko ajan sekoittaen keltuais-rasva-vaahtoon. Lisää mantelit. Vatkaa valkuaiset kovaksi vaahdoksi ja nostele se kevyesti taikinaan. Kaada taikina vuokaan (halk. 20 cm) Paista 160 asteisessa uunissa 60 min alimmalla tasolla.
Tee kuorrutus ja kuorruta jäähtynyt kakku.
 
Meilaappa miulle niin lähetän suklaisia juttuja, onks sulla zip-purku/pakkausohjelmaa koneellasi esim. winzip tms.

jaanuska7@luukku.com
 
Kiitos kaikille hyvistä ohjeista.Nyt köökiin vaan hääräilemään ja leipomaan , Vappukin tässä lähestyy , on äitienpäivää , nimipäivää , synttäreitä, valmistujaisia yms. Voihan sitä muutenkin herkutella ilman mitään juhlaa, vai mitä.

Jaanuska :

meilini on : ritva.rajamaki2@luukku.com.
Minulla ei ehkä ole sellaista ohjelmaa koneellani , en ole varma oikein. Lähetä tekstitiedostona ja liitetiedostona .Ainakin saan sellaisen auki tällä vanhalla koneellani. ( 95-ohjelma ja hyvin hidas. netissä) Minulla on Luukun virusturvaohjelma koneellani. Otin sellaisen maksullisen tässä alkutalvesta ,20 euroa ja 12 kk.
Kiitos ohjeista etukäteen . :flower: =) :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
 

Yhteistyössä