Sopimatontako?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Wiulu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
W

Wiulu

Vieras
Onko Sopimatonta ottaa yhteyttä terapeuttiin viikonloppuna?

tiistaina olis aika, mutta haluaisin päästä jo maanantaina... sellanen olo että pitää päästä pian puhumaan. Onko se sopimatonta, kun toinenkin on vaan ihminen ja viettää viikonloppua? mutta sitten en viitsi maanantaina laittaa viestiä koska se on jo liian myöhästä, sitten jonkun aika peruutetaan samana päivänä jos edes peruutetaan..
Ei terapeutin työaikaan kuulu viikonloput.. mutta miten tässä tulis toimia?
 
Koittaisin malttaa mieleni tiistaihin asti, mutta jos en sittenkään malttaisi. Voisiko yhdellä päivällä olla kuinka suuri apu? Ja voisiko ylipäänsä olla vapaata aikaa maanantaina enää tässä vaiheessa annettavaksi?
 
On sopimatonta. Ei se terapetti voi kenenkään toisen aikaa perua sinun takiasi, kaikki on hänelle yhtä tärkeitä asiakkaita. Jos joku peruutusaika tulisi niin ne tulee kuitenkin ma-aamuna eikä nyt viikonloppuna. Jos sulla on jotain kiireellistä asiaa niin soita vaikka yleiselle kriisilinjalle.
 
Mun terapeutille saa laittaa tekstarin, jos on jotain akuuttia. Hän järkkää sitten puhelinajan tai tapaamisen jos mahdollista, mutta mitään takeita siitä ei toki ole.
 

Yhteistyössä