V
"vieras"
Vieras
Miten te pesette lattialuutut/siivousrätit jne. Pesettekö muun pyykin joukossa vai heitättekö yhden mopin pyörimään koneeseen?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Minusta tuo että pestään luutut yms. vaateiden kanssa tuntuu tosi oudolle ja saa aikaan inhon väristyksiä! minä pesen ne aina erikseen, yleensä kone jää vajaaksi mutten niitä vaateiden sekaan halua!
Pitovaatteet nuhjuuntuu kun luutuja samassa koneessa pesee ja tolu-, parkettipesuaine- ym jäämät ei kuulu pitovaatepesuveteen. Etenkin tummissa vaatteissa on sitten näkyvissä pieniä, mopeista ja luutuista irronneita kuituja ja karvoja.Siellä koneessa pestään kuitenkin myös pikkuhousuja, joissa on vaikka mitä eritteitä. Ja lasten vaatteita, joilla on nuohottu hiekkalaatikot ja pihamaat. Ei kai vessan pesussa tai lattioiden pyyhinnässä sen ihmeellisempää likaa niihin siivousvälineisiin irtoa?
Pesen siis samassa pyykissä vaatteiden/lakanoiden kanssa, 60 asteessa.
Mun koneessa on 70. Pesen 70-90 asteessa.On muuten ärsyttävä asia se, ettei kotitalouskäyttöön tarkoitetuissa pyykkikoneissa olen 70 asteen ohjelmaa!
Koska sillä ne pesisin.
Nyt pölyjen pyyhintään käytetyt menevät pyyhkeiden kera kuuteenkymppiin, keittiörätit ja pyyhkeet itseksiin tai käsipyyhkeiden kera ysikymppiin. Vessa- ja lattiapyyhkeet omassa koneellisessa (onneksi kone punitsee pyykin) ysikymppiin.
Mun koneessa on 70. Pesen 70-90 asteessa.