V
vierailija
Vieras
Johtuu vain siitä kun sinun maailmassasi ei ole mitään konkreettista. Meille muille asia on päivänselvä.Ei ole tullut vielä mitään konkreettista…
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Johtuu vain siitä kun sinun maailmassasi ei ole mitään konkreettista. Meille muille asia on päivänselvä.Ei ole tullut vielä mitään konkreettista…
Eikös Suomellakin raja vuotanut? Ja me otimme heidät silti sisään. Pahimmassa tapauksessa saavat jäädä eikä heitä syytetä maahantunkeutumisesta! Millaisen viestin välitämme arabeille itse käytännöllämme?Ei, mutta me voimme olettaa, että Venäjä valvoo omia rajojaan. Nyt se ei tee niin, vaan käyttää ihmisasetta Suomea vastaan. Kyseessä on sotatoimi.
Et selvästi tiedä tai ymmärrä asiaa, niin turhahan sinun kanssasi on siitä jutella.Eikös Suomellakin raja vuotanut? Voidaanko siis olettaa, että Venäjällä näin ei voi käydä?
Mutta, hyvä että tästä uutisoidaan Venäjää syyttäen niin saa painetta heidänkin hoitaa rajojaan tarkemmin.
Ei ole tullut vielä mitään konkreettista…
Ja nyt sotatoimet pystyyn koska jonkun vaimo uhosi?Ai ei ja mitä sitten ikinä meinaatkaan konkreettisella? Johan yhden venäläisen propagandatoimittajan vaimo "vitsaili", että jos Suomelle rajalle saapumiset polkupyörällä eivät riitä, niin seuraava siirto on panssarivaunu.
Sitäkö toivot?
Lissu! Ota nyt silmä ja järki käteen ja kerro mitä pitäisi tehdä kun nämä tuoreet tapaukset on sellaisia että porukat tungetaan väkisin ja häikäilemättömästi venäjän puolelta raja-alueelle ja sen jälkeen laittavat portin säppiin heidän takana!
Kerrotko?
Keksitkö jo mitä konkreettista pahaa Venäjä on tehnyt Suomelle?
Mä en käsitä, miten tuo nainen ei ymmärrä näitä asioita. Tosiaan "naisen logiikka" , mutta onneksi harva nainen on tuollainen.. hömelö.
Ja nyt sotatoimet pystyyn koska jonkun vaimo uhosi?
Kyllä nämä asiat tulee hoitaa fiksusti ja rauhanomaisesti.
Ihan turha kiihottua.
Suomi valvoo itse rajojaan ja meillä on oikeus laittaa rajat kiinni.Siis se oli toisin päin, toimittaja on nainen ja miehensä "vitsaili". Ei, ei meidän tarvitse aloittaa sotatoimia, mutta se on osoitus siitä, miten häikäilemätön Venäjä on.
Toiveuusintana:
"Hellenberg katsoo, että Suomen rajalla on ”erittäin vakava tilanne”. Samalla hän haluaa välittää viestin maista, joilla on vastaavasta jo kokemusta.
– Puolasta ja Liettuasta tulee viestiä, että toimikaa nopeasti ja että älkää jääkö odottamaan mitään seuraavaa vaihetta, hän kertoo.
– Katsokaa, miten näissä maissa on toimittu ja mitkä eskalaation seuraavat vaiheet tulevat olemaan, ellei nyt tartuta ihan aidosti tähän tilanteeseen, jossa Venäjä määrittää pelin hengen ja tahdin.
Muistuttaa Maidanista
Baltian maat ovat varoittaneet Venäjän vaarallisuudesta, haitallisesta toiminnasta ja kiusanteosta jo pitkään, mutta länsimaat suhtautuivat varoituksiin olankohautuksella liian pitkään.
Venäjän laajamittainen laiton sota Ukrainaa vastaan herätti monet, mutta silti länsimaissa reagointi on ollut hidasta. Myös Suomessa reagoidaan nyt Venäjän toimiin rajalla sen sijaan, että olisi ryhdytty jo aiemmin ennaltaehkäiseviin toimiin."
![]()
Asiantuntija: Suomen rajaselkkaus muistuttaa Ukrainasta – ”Toimikaa nopeasti”
Suomen olisi pitänyt katsoa mallia Puolasta ja erityisesti Liettuasta, kriisinhallinnan asiantuntija sanoo.www.iltalehti.fi
Me keskitytään hoitamaan Suomen asioita fiksusti. Eikö nii?Niinkö Venäjä toimii?
Keksitkö jo mitä konkreettista pahaa Venäjä on tehnyt Suomelle?
Ketjua silmäillessäni puistatti lukea viesti, jossa kirjoittaja
vihjaili kolmesta venäläisestä työkaveristaan.
Todella häiriintynyttä sakkia tällä palstalla ja jopa vaaraksi
yhteiskunnalle.
Me keskitytään hoitamaan Suomen asioita fiksusti. Eikö nii?
Oliko ne 10 vuotta sitten vielä lapsia?Lissu! Ota nyt silmä ja järki käteen ja kerro mitä pitäisi tehdä kun nämä tuoreet tapaukset on sellaisia että porukat tungetaan väkisin ja häikäilemättömästi venäjän puolelta raja-alueelle ja sen jälkeen laittavat portin säppiin heidän takana!
Kerrotko?
Venäjä on jo syyllistynyt sotatoimeen käyttämällä ihmisasetta. Suomi on ollut turhankin maltillinen vastauksessaan. Yleensä sotatoimen kohteeksi joutunut valtio katkaisee minimissään diplomaattisuhteet hyökkäävään osapuoleen.Ja nyt sotatoimet pystyyn koska jonkun vaimo uhosi?![]()
Trollit trollaavat. Ei kannata ottaa henkilökohtaisesti.
Mä en käsitä, miten tuo nainen ei ymmärrä näitä asioita. Tosiaan "naisen logiikka" , mutta onneksi harva nainen on tuollainen.. hömelö.
Panssarivaunulla tulijoita voitaisiin ampua ja siksi se ei kuulu keinovalikoimaan.Ai ei ja mitä sitten ikinä meinaatkaan konkreettisella? Johan yhden venäläisen propagandatoimittajan vaimo "vitsaili", että jos Suomelle rajalle saapumiset polkupyörällä eivät riitä, niin seuraava siirto on panssarivaunu.
Venäjä on jo syyllistynyt sotatoimeen käyttämällä ihmisasetta. Suomi on ollut turhankin maltillinen vastauksessaan. Yleensä sotatoimen kohteeksi joutunut valtio katkaisee minimissään diplomaattisuhteet hyökkäävään osapuoleen.
Trollit trollaavat. Ei kannata ottaa henkilökohtaisesti.
Katso Yle klo 20:30 iltauutisista raportti Puolan rajalta ja mene itseesi.Suomen tulisi ottaa oppia Puolasta!
Nyt vaan vähän rohkeutta päättäjille pitää suomalaisten puolia!!![/media]
Kiihottuneet eivät kiihkoltaan muista perustella väitteitään.Trollit trollaavat. Ei kannata ottaa henkilökohtaisesti.