Keskuspölynimuri vs normi imuri

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Meillä on keskuspölynimuri. Se oli ok, kunnes hajosi. Ostin tavallisen imurin tilalle ja totesin sen ihanuuden. Ei tarvii rullata aina sitä isoa letkua ja joka pikkuimuroinnin ajaksi roudata koko letkua.

Tietty ihanaa on se, että sisälle ei tulle se poistoilma.

Molemmissa hyvät ja huonot puolet.
Sellainen ois unelma, että letku tulis seinästä ja se rullautuis takaisin automaattisesti.
 
Asuin ennen keskuspölkkärin kämppiksenä. Kivahan se oli, kun ei tarvinnut pölypussien ym. kanssa puljata. Aika hiljainenkin, keskusyksikkö kun oli pihan puolella. Toisaalta se pitkä letku oli vähän epäkäytännöllinen eläinperheessä, koska se sähköistää ja kerää kaikki karvat itseensä. Tehoa tuntuu tavan imurissa olevan enemmän.
 
Alkuperäinen kirjoittaja tiuhti:
Toisaalta se pitkä letku oli vähän epäkäytännöllinen eläinperheessä, koska se sähköistää ja kerää kaikki karvat itseensä. Tehoa tuntuu tavan imurissa olevan enemmän.

Mä taas imuroin ennen tavallisella ja sen letku sähköistyi ja keräsi kaikki koirankarvat. Keskuspölyimurin kanssa tätä ongelmaa ei ole ollut ollenkaan.
 
Meillä myös keskuspölynimuri ja tavallinen ja kyllä keskuspölynimurille ääneni annan. Ei mulla ainakaan se pitkän letkun raahaus haittaa yhtään. Hankalampi se on sitä tavallista imuria perässään raahata.. Keskuspölynimuri tosiaan hiljaisempi (toki kyllä siitäkin ääntä lähtee, kun keskusyksikkö on khh:ssa) ja tehokaskin, ja poistoilma menee ulos. Ja pölypussi on niin iso, ettei tarvi jatkuvasti olla vaihtamassa.
 

Yhteistyössä