K
Ksantippa S.
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja Rytkäätys:Alkuperäinen kirjoittaja Jemmu:Minusta oikein hieno aloitus ja hyvä että jotkut miettivät tällaisia! Itse aloitin seksielämän 16-vuotiaana ja ehkäisynä oli pillerit + kondomi mutta miehelle sanoin että jos tulisin raskaaksi onko hän valmis kantamaan vastuun. Minähän en aborttia tekisi. Vasta asian käsittelyn jälkeen aloitimme seksisuhteen. Kyllä seksin harrastaminen vaatii vastuunsa ja toki ensisijaisesti pitää ehkäistä oikein.. Kyllä mä vaan olen sitä mieltä, että jos seksiä harrastaa, pitää tiedostaa raskauden mahdollisuus silti, ja miettiä ennalta mitä sitten tekisi..
No varmasti jokainen sen on miettinyt. Niin mekin olemme. Viimeksi lauantaina siitä puhuttiin ja kyllä se abortti meidän kohdalla olisi ratkaisumme.
Siinä kaksi hyvin erilaista tapaa kantaa vastuu. Mutta molemmissa tapauksissa asia on mietitty ja puolison kanssa yhdessä päätetty. Vaikka elämä ei aina välttämättä mene niin kuin etukäteen suunnitellaan, on noista lähtökohdista mielestäni jo hyvä lähteä niitä vaikeita päätöksiä tosipaikan tullen tekemään.