saatko siivota rauhassa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja toivossa on hyvä elää
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Siis meillä poika 1v. 7kk ja roikkuu lahkeessa jos vaikka ruokaa laitan. Yhtään ei leiki itsekseen. Siivoamisesta ei tule yhtään mitään hänen kanssaan. Nukkuu sisällä päiväunet ja on hirveen herkkäuninen eli silloinkaan en saa siivottua.
 
en ja pojat iältään 3v.ja 5kk!!!toi isompi ku sotkee samaa tahtii ellei nopeempaa ja pienempi yleensä ilmottaa olemassa olostaan heti ku jotai edes ajattelee tekevänsä!
 
EN! Ja ottaa päähän. Ja näkyy kyllä talostakin. Lapset auttaa jos auttaa. Ei jaksa aina tapella et alkavat kaveriksi. Välillä alkavat vapaa ehtosesti kaveriksi ja sillon kylllä sujuu siivous. Lapset 10v, 8v, 7v, 5v, 3v ja ½v.
Ja toinen on ettei ehdi tehdä mitään kerralla loppuun asti.
 
kyllä saan, mutta kun kaksi on sotkemassa toisesta paikasta samalla, niin ei sitä siivousta huomaa, kun ei ehdi koko taloa pestä kuitenkaan. Ja joka välissä noin minuutin välein pitää selvittää tappelua, joten en oikeastaan saa siivota rauhassa, rehellisesti jos vastaan. Likaista on.

Vauva-aikana kyllä oli puhdasta ja paikat kiilsivät, varsinkin esikoisen vauva-aikana.
 
No pitääkö täs nyt olla nolo, kun tunnustan että kyllä mää saan siivota rauhassa. Meillä joko ukkeli menee muksujen kans pois jaloista tai nakkaan ne tonne mammalle ja papalle siks aikaa. En voi ees ajatella siivoovani kun kokoajan joku tarttee jotain tai on muuten vaan jaloissa pyörimässä. Ja lapset siis meillä jo 10 ja 6 vuotiaat. :ashamed: :ashamed: ;)
 

Yhteistyössä