RUOKAHAASTE vko 10

Lohi kerma-tuorejuustokastikkeella+muusi ja lämmin kasvislisäke


Ohje loheen on tuolla linkis, mutta kopsaan sen tähän niin ei tarvitte pakosta avata linkkiä. Mä käytin yhden sitruunan mehun tuohon loheen.

Lohi kerma-tuorejuustokastikkeella - Kotikokki.net - reseptit

Lohi kerma-tuorejuustokastikkeella
lohifilee
200 g ruohosipulituorejuustoa
2 dl ruokakermaa
sitruunamehua
ripaus suolaa



Laita lohi uuniin 200 asteeseen muutamaksi minuutiksi nahkapuoli ylöspäin. Sekoita tällä välin tuorejuustoon ruokakermaa sen verran, että seoksesta tulee kastikemainen.

Ota lohi uunista ja irrota nahka (jos nahka ei meinaa irrota, anna kypsyä vielä hetki). Ripottele kalan päälle hiukan suolaa, purista sitruunamehua ja lopuksi kaada kastike. Anna paistua kunnes pinta alkaa ruskettua.

Lämmin kasvislisäke sisältää keltasipulia, keltaasta paprikaa, luumutomaattia ja purjoa. Vikana kannattaa lisätä tomaatit ja purjo. Mausteeksi suolaa ja rakuunaa, lopuksi loraus siirappia.

Lisänä tavallista perunamuusia.
 
  • Tykkää
Reactions: StaRR
Mun piti tehdä tänään lohesta ruokaa mut sainkin eilen illalla idiksen alkaa liottamaan herneitä joten en osallistukaan tähän haasteeseen tällä viikolla kun ei taida hernekeitosta kalaa saada :whistle:
Odotan herkullisia kuvia tänne ja äänestelen kyllä sit innokkaasti =)
 
paistettu lohi ja salaatti.
salaatissa siivutettuja pieniä coctailkurkkuja, tomaattia, sipulia, riisiä, paprikaa, ananasta, punakaalia, kurkkua ja kiinankaalia.
lohenpaloja on paistettu voissa ja sipulisilpussa, mausteina suola, mustaapippuria myllystä ja tilliä.. kyljessä muutama pala paistettua perunaa.
yrttivoipatonkia lisänä.
lautanen jotain vanhaa arabiaa.
yQJ8.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Alkuperäinen kirjoittaja Veli Venäläinen;29643918:
Kalasoppa
1ekkck.jpg


1l vettä
kalaliemikuutio
liivatelehti
400g sei
200g kylmäsavulohi
3 perunaa
iso sipuli
iso porkkana
iso palsternakka
3dl maitoa
6 kokonaista maustepippuria
25g voita
tuoretta/kuivattua tilliä


Kiehauta vesi, lisää kalaliemikuutio ja pilkottu sipuli, peruna, porkkana ja palsternakka. Keitä n. 10-15 min kunnes juurekset ovat kypsiä. Lisää laakerilehti, maustepippurit ja kalat, keitä hetki. Viimeiseksi lisää maito ja hetken päästä voi ja kiehauta.
Kuivattua tai tuoretta tilliä päälle.

Tarkoititko laakerinlehti?
 

Yhteistyössä