ReimaTEC välikausihaalarin mitoitus?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "valpuri"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"valpuri"

Vieras
Kertokaas äkkiä minkä kokoiselle lapselle suunnilleen sopii ReimaTEC-välikausihaalari kokoa 92? vastaako hyvin mitoitustaan? Istuuko hoikalle lapselle vai roikkuuko päällä? Onko parempi pitkäselkäiselle ja pitkäjalkaiselle lapselle?

Kiitos! :)
 
Meillä ainakin vastannut hyvin kokoaan eli ollut käytössä kun muutkin 92-senttiset vaatteet. Lapset on hoikkia ja pitkäselkäisiä, mielestäni sopinut heille hyvin.
 
Se vyötärökiristuksellinen malli sopii hoikalle, ns vauvamalli lyhytjalkaiselle.
Meillä on(tosin pari vuotta vanha malli) 92cm reimatec ollu käytössä n 84cm lähtien, nyt poika on noin 90cm ja edelleen mahtunee. Poika on melkoise harteikas joten kasvunvaraa voi olla reilummin ja vaate silti istuu päällä.
 
Meillä käytössä olleet on olleet tosi reiluja. Tytölle ostin koon 80 haalarin, kun hän oli 78 senttiä, eikä puhettakaan, että sitä olisi voinut pitää, tyttö hukkui siihen. Puku jäi lyhyeksi vasta, kun tyttö oli yli 90 senttiä. Ottaisin sinuna koon 92. Voi olla telttamainen alussa, mutta sitä voinee kuitenkin käyttää jo nyt.
 
Reima on pienentäny mitotusta. Just otin kaapista syksyllä ostetun 92 haalarin.
Olasta - lahkeensuuhun n. 85cm
Lahje 33cm
Vauvamallin haalarin leveys 37cm
On samankokoinen kuin vanhemman mallin 86cm. Nykyään vastaa tosi hyvin kokoaan, ennen olivat todella reiluja. Ovan nykyään myös kapeampia sen huomee tuosta koon 110 haalarista joka myös viime syksyltä.
 
Kiitos kaikille vastanneille. Meidän tyttö on hoikka ja pitkäjalkainen, vähän päälle 90 cm pitkä. Täytyy kysyä onko siinä haalarissa, jota harkitaan, vyötärökiristys vai ei.
 
No meillä on 85 cm pitkä hoikka lapsi, ja reimatec haalari 86 cm. On juuri sopiva, että menee vielä tämän kevään. Ensi syksynä ei mahdu enää mitenkään. Istuessa jalkalenkit kiristyvät jo nyt.
 
Minusta reimat ovat poppeja tms vähän isompaa. Meillä lähes kaikki vaatteet 98 mutta silti ostin tänään hullareilta reiman haalarin kokoa 92 ja on enemmän kuin hyvä! :)
 

Yhteistyössä