pukeminen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja toivoton
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

toivoton

Vieras
Saan vauvan maaliskuussa ja tunnen itseni aivan toivottomaksi. En tiedä miten paljon vauvalle puetaan vaatteita sisäoloissa, sen kummeminkaan kuin ulko-oloissa. En tiedä miten usein pitää vauvan pylly pestä? Mistä tiedän, milloin vauva on nälissään tai kipeä... Apua... Neuvolan terkka sanoo että luonto, aika ja vauva kyllä opettaa, mutta olisihan tuo hyvä tietää jotain etukäteenkin.
 
itse oon pitäny ""sääntönä"" et vähintään aamulla ja illalla pesen lapselta pyllyn. lisäks tietty jos on kakat. tuntuu et puhdistupyyhkeillä ei tuu niin puhdasta. sisällä puetaan nyt ainakin body + potkuhousut, sit voi lisäillä jos tuntuu et lapsella on kylmä. ulos maalisvauvalle saa pukea paljon, normaalit sisävaatteet, villapuku, alulakki, toppahattu, toppatöppöset + -tumput ja vaunuihin makuupussiin. lampaankarva on ihana vaunuissa, lämmittää tosi paljon. lapsen itkut oppii muuten tunnistaan ihan oikeesti, eli millon itkee nälkää ja millon on kipeä yms! ja se luonto hoitaa myös, tulet huomaamaan! (=
 
Jos vauvan pylly menee punaiseksi,tihennä pesuja. Minäkin alussa pesin vain kakkapyllyn,mutta vauvan iho ei kestänyt pissiä,joten melkein joka vaipanvaihdon yhteydessä pesen nykyisin.
 
Heips!

Olin itse myös aivan pihalla kaikesta kun sain vauvan tammikuussa. Sairaalassa minulle opetettiin kaikki alusta alkaen, eli miten vaippa laitetaan, miten peppu pestään yms. En edes tiennyt missä asennossa vauvan on syötävä!

Vaatteiden pukemisessa otin ohjeita sairaalasta, siellä kun vauvoilla oli paita ja potkuhousut. Luin myös sellaisen kansion sairaalassa, siinä oli kaikkea mahdollista. Myös kaikki kotiin tulleet ja neuvolasta ssdut kirjaset on luettu läpi. Ja nyt vauva 10kk ja hengissä. =) Hyvin kasvaneena ja kehittyneenä. Että kyllä sen sitten osaa, kun vauva on sylissä! Itse pelkäsin ensin, että vauva menee rikki, mutta nopeasti oppi ettei niin ole. Kysyin paljon kaikkea sairaala aikana ja lähdin kotiin vasta kun olin varma, että pärjään. Vauvan takia muutenkin oltiin sairaalassa normaalia pidenpään ja sain siinä ajassa varmuutta itseeni.

Ulkona pidin vauvallani sisävaatteiden päällä toppahaalaria, kypärämyssyä, pipoa ja makuupussia (toppiksessa oli 'suljetut' jalkaterät ja hihat). Jos oli yli -10 laitoin vielä fleecehaalarin toppiksen alle.

Itsekin ajattelin, että en tiedä milloin vauva on nälkäinen, mutta aluksi antoi silloin kun oli tunti edellisestä ruokailusta ja myöhemmin sitä oppi jo 'lukemaan' vauvaa. Vauva ääntelee ihan erilailla kun on nälkäinen tai esim jos haluaa syliin. Kyllä se siitä! Tsemppiä!
 

Yhteistyössä