[QUOTE="vieras";25589425]Voi luoja.
Kyllä katsoin.
Vauhti kelin mukaan, jos et eteesi näe niin hiljennä vauhtia. Kyllä ne autojen takavalot, jarruvalot ja sumuvalot näkyvät pitemmällällekin, oli keli mikä tahansa.
Mutta täytyy myöntää että olisin eräs sumuinen päivä ajanut täällä pohjoisessa kolarin, kun eteensä ei juurikaan nähnyt. Kiltisti letka ajoi n. viittäkymppiä satasen alueella, vastaantuleva vilkutti pitkiä, ja mietin että mitä hittoa. Samantien edessä oli sivuun ajanut traktori pimeänä, kerkesin väistää juuri ja juuri, kiitos vastaantulevan enkelin.[/QUOTE]
No hyvä että sinulle ei käynyt kuinkaan.
Muuta en tähän kommentoi kuin että nimenomaan ne autojen takavalot EIVÄT tänään näkyneet. JOs edessä oli auto pysähtyneenä niin varmasti ajoi perään, koska sen havaitsi ehkä 10 metriä ennen ja se ei riitä jarrutusmatkaksi millään, oli superliukasta.
Lue Tiirunkin viestit, jollet minua usko. Olen ajanut vaikka missä säässä, mutta en koskaan tuollaisessa. Näkyvyyttä ei ollut ja kyllä me ajoimme moottoritiellä 40 km tunnissa, mutta se ei olisi estänyt ajamasta toisen perään, jos toinen olisi samoin ajanut edellä olevan perään, niin ne ketjukolarit syntyy.