" Ennen tätä keskustelua on syytä olla varovainen.. parasta olettaa että vastassa onkin kerrasta-poikki perusplussalainen."
[/quote
"Perusplussalaisen" asenteen omaavana voin muuten kertoa, että on muuten vähän ***keleen vaikea luopua tuosta asenteesta.
Ensin iskee paniikki, sitten suru ja sitten koettaa kaikkensa antaa anteeksi kunnes hahmottaa että on muuten mahdollista, että ei kykenekään antamaan anteeksi, vaan kyllä se oikeasti on kerrasta poikki, oli tilanne muuten miten hankala tahansa.
Meillä lopullista päätöstä ei oikein ole, vuoropäivinä olen varma erosta ja toisena päivänä sitä taas jaksaa yrittää vielähetken verran..
Toista ei voi omistaa, mutta kunnollisessa parisuhteessa voi (ja mielestäni pitääkin) omistautua toiselle. Jos tuntuu että ei osaa/voi omistautua, olisi varmastikin syytä yrittää korjata ongelmia ennemmin kuin lähteä pettämään.
Pettämisellä kun kuitenkin _on_ kauaskantoisia seurauksia, myönsi sitä itselleen tai ei. Näin myös siinä tapauksessa, että "ei jää kiinni".
--
Http://perheenisa.blogspot.com/