Alkuperäinen kirjoittaja lunacy sioux:
Alkuperäinen kirjoittaja RouvaRajatapaus:
Mun piti alkaa miettiä, että onko meillä mukulat sairastaneet sitä. Ja pakko sanoa, että en muista. :ashamed:
Mutta, en mä ainakaan voisi eristää noita muita lapsia. Tälläisessä sakissa kun tauti voi jyllätä vaikka kuinka kauan. Luulen että kouluista tulisi sanomista jo mukulat olisivat viikkotolkullla pois, näin niinkuin kärjistetysti. :saint:
Me ollaan eletty jo melko eristetysti kohta 2 kk

Kun on ollut vatsatautia, enterorokkoa ja nyt parvoa. Lapset alkaa hermostua kun ei ne pääse leikkikentälle. Mutta kun en mä taas halua tahalteen tartuttaa tauteja muille. Mutta mietin missä se eristämisen raja kulkee.
Voi hitsi, mulla olis varmaan leviäis päänuppi jos 2kk joutuisi olemaan eristyksessä. :kieh:
Mutta, vaikea kysymys, että missä kulkee se eristämisen raja. :/ Tosiaan, noilla koululaisilla on hiukan eri juttu. Alle kouluikäisten kanssa mä oon jättänyt liikkumiset ihan minimiin, jos meillä joku tauti jyllää. Lähinnä vain ne ihan pakolliset, esimerkkinä heitän esim puheterapian. Ja sinnekin olen soittanut ja kertonut tilanteen ennen kun aika on ollut. Ja tietenkään en ole liikkunut niiden sairaiden kanssa, vain niiden jotka ehkä saattavat kantaa tautia.