Parhaat vinkit TUKHOLMAAN?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "-m-"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"-m-"

Vieras
Hei,

Olen käynyt Tukholmassa viimeksi yli 10v sitten, nyt lähdössä sinne päiväksi lasten 2, 4 ja 9 kanssa.

Mitä kannattaa tehdä, vai chillailla vaan rauhassa vanhassa kaupungissa ja ehkä keskustan kaupoissa?

Kannattaako vaihtaa rahaa, vai pärjääkö korteilla?
 
Skanssen on tietysti lapsille kiva paikka mutta jos aikaa on vain yksi päivä niin ehkä siellä käynnistä tulee liian hätäinen kun on vahdittava paluuaikaa. Ota toinenkin päivä, yöpykää hotellissa ja nauttikaa Tukholmasta.

Korteilla pärjää kyllä, toki vähän käteistäkin kannattaa ottaa pieniä yllätysostoksia varten (esim. torilla kaikilla myyjillä ei ole kortinlukukoneita)
 
Googleta Stockholm, sieltä löytyy "kaikki" mitä Tukholmassa voi kokea. Yritin käydä kaivamassa suoraa linkkiä tuolle "visit Stockolm"-sivustolle mutta en nyt saanut sitä laitettua tähän.
Skanssenin lisäksi on sitten Gröna Lund-huvipuistokin ja vaikka jos mitä !
 
Lapset ovat sen ikäisiä, että Junibacken voisi olla hyvä vaihtoehto.

Suosittelen myös Skansenia lämpimästi, ainakin omat lapseni tykkäävät silitellä eläimiä. Ja Skansenilla ehtii kyllä loistavasti viettää päivän. Meillä on tapana käydä täällä, kierellä rauhassa, kahden jälkeen suunnataan keskustaan hampurilaisille ja sitten takaisin laivaan. Skansenilla parasta on Skansenin akvaario (jossa siis esim. pieniä apinoita, kissamakeja, alligaattoreita jne. jne.) ja Lill-Skansen, jossa pääsee mm. silitelemään kilejä.

Teknisessä museossa on sisäleikipaikkoja oikeastaan kaksin kappalein, tämä on sadekelillä loistopaikka.
 
Itse menisin lasten kanssa Djurgårdenille ja siellä Junibackenille, jos ei sinne kauppoihin ole pakko päästä. :) Jonkin verran rahaa kannattaa vaihtaa, koska esim jätskikiskoilla jne. ei voi maksaa kortilla. Jos vaihtaa vaan vähäsen rahaa, niin laivan kurssitkin ovat ihan ok, isommissa summissa kannattaa mennä pankkiin.
 
just olltiin Tukholmassa käymässä Viikarilla. Ajettiin laivan bussilla suoraan Skanssenille,aikaa oli n.4h ja hyvin se meille riitti. Sitten ajettiin laivan bussilla takas satamaan,bussiliput voi ostaalaivan infosta.
Junibakkeniin voisittemyös mennä,mutta kiinnostaakohan 9 veetä ja siellä sesonkiaikaan hirveet jonot,viimekesänä jonotettiin 1,5h.
Läpsikatraan kanssa en jaksais kaupoilla notkua.
 
Kiitos vinkeistä!

Yöpyminen olisi toki ollut ihan hyvä ajatus, mutta ei nyt tällä kertaa mahdollinen.

Junibacken ei varmaan tolle 9v:lle enää iske, enkä halua huvipuistoon niin, ettei ole kunnolla ikaa.

Tsekkaan tuon Skanssenin, kiitos vinkeistä!
 

Yhteistyössä