Parga lasten kanssa

05.09.2007
86
0
6
Hei! Onko Pargan kävijöitä paikalla? Uhmaamme kaikkia suosituksia ja lähdemme kahden ratasikäisen kanssa Pargaan, katsotaan nyt onko aivan hullun hommaa, mutta kunto ainakin kasvaa kun työntelee mäkisiä maastoja pitkin :laugh:
Onko muilla kokemuksia lasten kanssa Pargan lomasta?
 
Ei lasten kanssa mutta raskaana ollessa aikoinaan, juu kunto kasvaa, mutta on siellä tasastakin jossain kohden :D Ihana paikka, lähtisin uudestaan... lastenkin kanssa :flower:
 
Me oltiin alkukesästä taaperon kanssa Pargassa ja minä raskaana (alkuaikaa tosin). Oltiin Valtosin puolella eikä sieltä ihan joka päivä jaksettu Pargaan asti kävellä, kuitenkin se mäki ja rappuset on aika raskaat. Rattaita me ei käytetty periaatteessa lainkaan, meidän silloin vähän-alle-2-vee ei niitä tarvinnut, sitten kun väsytti, kannettiin sylissä. Ja meidän lapsi viihtyi uima-altaalla ja rannassa niin hyvin, että koko päivä menikin pulikoidessa. Keskipäivällä välteltiin Pargaan menoa, kun oli niin kuuma ja matka rappusineen raskas. Illalla Pargan puolelle oli viileämpi mennä ja siellä kuitenkin on paremmin ravintoloita.

Oletteko Pargan vai Valtosin puolelle menossa? Valtosin puoli ei ole niin mäkistä, mutta on sitten kyllä hyvin hiljainen ja pieni alue. Pargan puolella on sitten mäkiä ja Valtosin ja Pargan välissä on ne kuuluisat rappuset.

Valtosin puolen ranta oli oikein mukava ja Pargan puolella oli sitten jos minkälaista kauppaa. Me ainakin ihastuttiin oikein kovasti. Seuraavalla kerralla vuokrataan auto, tällä kertaa siihen ei ollut aikaa. Ja Pargaan kyllä vielä joskus palataan. Tosin ehkä odotetaan, että toinenkin lapsi kasvaa ulos rattaista. Mutta rattaillakin pärjää. :D
 
Pargan puolelle mennään ja meilläkin lapset ( serkukset) pari-kolme kuukautta vajaa 2 eli kävelytaitoa löytyy! Ja Pargan satamastahan oli niitä venetakseja eri rannoille jos matkat tuntuu hankalilta! Lähinnä odotetaan viikolta rantavedessä uiskentelua ja ihanaa Kreikkalaista ruokaa :)
Kävittekö muuten minijuna ajelulla? se kuulosti etukäteen kivalta!
 
Me oltiin pari vuotta sitten Pargassa. Matkaseurueeseen kuului meilläkin serkukset, iältään 1v8kk ja 2v2kk. Ja minullakin kulki mukana pieni masuasukki, joka teki äitin oloa hieman heikoksi ja väsyneeksi...

Hyvin siellä pärjäsi rattaillakin, ne rappuset sinne linnoituksellekin tuli moneen kertaan kuljettua rattailla, kun siinä rappusten varrella oli niin ihania pikku putiikkeja, joihin piti päästä monta kertaa ostamaan vielä jotain pientä kivaa... :whistle:

Valtosin puolella käytiin kerran, mentiin sitä isoa asfalttitietä pitkin, joka tuntui kyllä hieman turvattomalta etenkin rattaiden kanssa. Pois tultiinkin sitten lyhintä reittiä eli niitä rappusia pitkin. Hieno ranta lasten rantaleikkkeihin, kannattaa käydä katsastamassa.

Lichnosin rannalle mentiin venetaksilla. Otettiin rattaat mukaan veneeseen ja kun oli tarpeeksi vietetty aikaa rannalla niin patikoitiin sitä ihanaa, valtavien oliivipuiden katveessa kulkevaa reittiä pitkin takaisin Pargaan. Pari pientä pätkää oli sellaista, että lapset pääsi matkustamaan olkapäille ja vedettiin rattaita perässä, kun polku kapeni liiaksi tai oli muuten huonokuntoinen. Mutta tosiaankin ne oli ihan lyhyitä matkoja missä ei rattailla kunnolla päässyt menemään.

Me käytiin myös sillä minijuna-ajelulla. Kiva reissu, suosittelen sitäkin! Siellä Ali Paschan linnoituksella vaan saa olla tosi tarkkana ettei lapset karkaile mihinkään, kun siellä on korkeita pudotuksia vailla mitään aitoja. Meillä oli sielläkin rattaat mukana mutta niille ei kyllä siellä ollut käyttöä, kun lapset kävelivät itse tai olivat sylissä. Paluumatkalla tehtiin pysähdys pieneen kylään. Meille se merkitsi jätskitaukoa :p .

Saako udella mihin hotelliin olette menossa? Me majoituimme Tropicalissa, josta tykkäsimme tosi paljon.

Mukavaa matkaa teille, toivottavasti te jäätte muistelemaan Pargan matkaanne yhtä hyvillä mielin kuin mekin =) !
 
Kiva lukea teidän matkasta ja, että teilläkin matka meni hyvin, vaikka taaperoita matkassa! Kyllähän rattaitakin voi tosiaan pieni matkoja kantaakkin kun lapset kävelevät kuitenkin jo aivan täysiä! Asenteestahan kaikki on vain kiinni :)
Meillä on äkkilähtö eli tilattiin matka vasta äsken ja majoitutaan vaatimattomaan kahden tähden Alkioniin, mutta ei haittaa, pääasia, että halvalla saatiin :laugh:
Pian alkaa matkakuume kohota ja ainakin kauniita maisemia ja lämpöä on luvassa!
 

Yhteistyössä