Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja Nea-01:kyllä sen aamulla pitäis näkyä(näin ainakin meillä)
Alkuperäinen kirjoittaja millanen firma?:Mun mielestä olisi pitänyt olla tasan silloin kun tämä päivä alkoi. Itsellä näkyy monesti jo edellisenä päivänä että ko summa on tulossa. Ei vielä siis nostettavissa mutta että tulossa on.
Alkuperäinen kirjoittaja älyväläys:Alkuperäinen kirjoittaja Nea-01:kyllä sen aamulla pitäis näkyä(näin ainakin meillä)
Mikä on aamu? Klo 08.00? 10.00?
Mä nyt taon täällä päätä seinään, kun miehen palkkapäivä on tänään, ei rahaa näy...
Alkuperäinen kirjoittaja Nea-01:jossain työpaikassa mulla oli niin et piti olla tilillä palkkapäivänä viimeistään klo 16.
Alkuperäinen kirjoittaja Nimra:Palkka
Palkkasi määräytyy usein työ- ja virkaehtosopimuksen mukaan. Sopimuksessa mainittua minimipalkkaa ei saa alittaa. Voit myös neuvotella itsellesi sopimuskohtaisen palkan jos pääsette yhteisymmärrykseen työnantajasi kanssa. Palkan tulee näkyä tililläsi sovittuna päivänä. Yleensä palkka maksetaan kerran tai kaksi kertaa kuussa. Sinun tulisi saada myös palkkalaskelma, josta näet paljonko olet saanut palkkaa ja paljonko maksoit siitä veroja ja muita maksuja. Laskelmat on hyvä säilyttää vaikka mapissa, koska voit tarvita niitä myöhemmin esim. kun haet Kelalta tukia.
Työehtosopimukset asettavat palkalle minimirajat, joista ei tarvitse joustaa. Kesätyöntekijää koskevat samat säädökset kuin muitakin työntekijöitä. Kesätyöntekijän kannattaa muistaa, että kesätyössä kertyneet lomat maksetaan lomakorvauksena työsuhteen päättyessä.
http://www.kuluttajaliitto.fi/index.phtml?s=240
Täältä löysin tällaisen..
Alkuperäinen kirjoittaja millanen firma?:Mutta hiukan harmillinen tilanne jos ei näykään tänään niin viikonloppuna ei tapahdu kuitenkaan mitään. Jos ei ala iltapäivällä näkyä, kannattaisi varmaan kysellä työnantajalta milloin on laitettu maksuun.
Alkuperäinen kirjoittaja Nimra:Tosin en tiedä olisiko esim erialoilla joitakin erilaisia tapoja, mutta uskon että tämä asia on kyllä kaikilla aloilla yhtenäinen.
Alkuperäinen kirjoittaja Gekkolisko:Mun miehellä on tilipäivä joka toinen tiístai. Hänellä tili Osuuspankissa, työnantajalla nordeassa. Työnantaja maksaa palkan aina sunnuntaina, ja palkka näkyy miehen tilillä viimeistään tiistai aamuna klo 8.
Mutta käsittääkseni palkan pitää tulla palkkapäivänä, kellonaika ei ole oleellinen. Jos työnantajalla ja työntekijällä samassa pankissa tilit, niin silloinhan työnantaja voi maksaa palkan vaikka klo 18 illalla, ja se näkyy heti tilillä samana päivänä. Ja joissakin yksityisissä firmoissa ainakin toimitaankin juuri näin.
Alkuperäinen kirjoittaja Nimra:Tuo löytyi täältä http://64.233.183.104/search?q=cache:ayBkhIXo5dEJ:www.satakunnansalpa.net/fi/kasikirja%3Fgetdata%3Dkasikirja.pdf%26type%3Ddoc+milloin+palkan+pit%C3%A4%C3%A4+n%C3%A4ky%C3%A4+tilill%C3%A4&hl=fi&ct=clnk&cd=16&gl=fi joten uskaltaisin kyllä väittää, että PALKAN PITÄÄ NÄKYÄ silloin kun PALKANMAKSUPÄIVÄ ON VAIHTUNUT![]()