A
ap.
Vieras
Sen, mitä me nyt netotaan yhdessä... eli 4500 euroa, mielummin enemmän.
Eli teillä on niin isot menot, ettei mikään pienempi riittäisi? Mitkä teillä on isoimmat menot? Oletko itse koskaan ollut tuloitta?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Sen, mitä me nyt netotaan yhdessä... eli 4500 euroa, mielummin enemmän.
Noh, asuminen maksaa. Lainat + sähkö + vakuutukset + vesi + jätemaksut tekevät kuukaudessa keskimäärin n. 2300 . Eli kyllä nettona pitäisi minimissään saada 3500 jotta edes pysyisi hengissä. Mieluummin toki nettona lähemmäs 4500 jotta pystyisi tekemään hankintojakin, tai säästämään.
Miksi se vaimo saa ne lapsilisät?
Itse olen kahden muksun yh ja tienaan tällä hetkellä noin 2300e kuussa. Se on ehdottomasti liian vähän täällä pääkaupunkiseudulla. Vuokra vie jo 900e. Ja kaikki mahdolliset laskut päälle. Luulisin että jos tienaisin yli 3000e niin pärjättäis paremmin ja jäis varmaan säästöönkin vähän. Nyt ei jää mitään, kaikki menee elämiseen eikä päästä edes matkustelemaan kuin vaan kotimaassa.
Hyvänen aika, että tulette toimeen pienellä! Se, että kaksilapsinen perhe tulee toimeen kolmella tonnilla, tuntuu ihan uskomattomalta.
Noh, asuminen maksaa. Lainat + sähkö + vakuutukset + vesi + jätemaksut tekevät kuukaudessa keskimäärin n. 2300 . Eli kyllä nettona pitäisi minimissään saada 3500 jotta edes pysyisi hengissä. Mieluummin toki nettona lähemmäs 4500 jotta pystyisi tekemään hankintojakin, tai säästämään.
Alkuperäinen kirjoittaja Sossun elätti;30041336:Miksi kuvittelette ettei tule toimeen 3000ekee tuloilla, mutta vingutte kun pitää maksaa toimeentulotukea köyhille ja niiden PITÄÄ elää 400-500 ekee NETTO tuloilla?
Ruuassa, vakuutuksissa tai auton ylläpitokuluissa tuskin on merkittäviä (yli 300e) eroja perheiden välillä. Eiköhän eniten vaikuta asumismuoto ja mahdollisen lainan lyhennyksen määrä. Pihistelemään en haluis kotiin jäädä, joten vastaan että 5500e netto pitäis olla käytettävissä perheelle (4 henkilöä).
No ei todellakaa oo liikaa! Voin omasta kokemuksesta sen sanoa. Vai miten muka on liikaa, että opiskelevana yh:na sain lapsen kans yhteensä n.1200 euroa josta meni lähes puolet asumiskuluuhin. Tuo summa oli siis kaikki mitä me saatiin eikä se todellakaa ollu paljoa!!!Musta toimeentulotuki on ihan liikaa. Toimeentulotuessa maksetaan KAIKKI asumiskulut, bussiliput, lääkkeet, terveydenhuolto yms ja lisäksi sit saa käteen rahaa sen joku 480e nettona. Olisi luksusta, jos itsellä joskus jäisi rahaan käteen tuon verran kaikki menojen jälkeen ruokaan ja vaatteisiin. Ei jää, vaikka tienaan lähemmäs 5000e/kk.
Tuollaisella summalla pärjääkin hyvin. Mitä sun mies tekee ammatikseen?
Yleensä Suomessa tuollaisiin ansioihin on vaikea päästä yksinään.
Meillä nettotulot yhteensä tällähetkellä n. 2300 e/kk ja tullaan toimeen tuolla erittäin hyvin. 3000 euroa kuussa olisi jo todella luxusta ja todellakin toinen jäisi siinä tilanteessa kotiin. Meidän perheessä 2 aikuista+ 2 lasta, asutaan Helsingissä, ei ole autoa.
Meillä mies tienaa nettona noin 3000/kk (sis.ylityöt)+ lomarahat kerran vuoteen. Meillä kolme lasta, omistusasunto hyvältä alueelta ja mä oon kotiäitinä(ei kotihoidontukea eikä työttömyystukea, nuorin on yli 3-v). Hyvin pärjätään, säästöön jää joka kuukausi rahaa. Vanhin lapsista alkaa olla yläasteiässä, maksullisia harrastuksia on lapsilla useita. Rahaa/ruokaa/vaatteita ei saada isovanhemmilta, paitsi joulu&synttärilahjat. Asuminen maksaa noin 1100+sähkölasku+vakuutukset ja auto on, mutta ei uusi.
Mä en itseasiassa oikein ymmärrä mihin ihmiset saa rahaa menemään niin paljon.
Tosin me on saatu lapset nuorina ja elätetty perhettä opintotuellakin, joten ehken sitä on tottunut elämään aika tarkalla taloudenpidolla. Matkustelu ei myöskään erityisemmin kiinnosta, eli siihen ei meillä rahaa mene.
Kun nuorinkin menee kouluun, menen töihin. En taloudellisesta pakosta vaan siksi etten kestäisi järjissäni vaan kotona hengaillen yksin päivät.
No ei todellakaa oo liikaa! Voin omasta kokemuksesta sen sanoa. Vai miten muka on liikaa, että opiskelevana yh:na sain lapsen kans yhteensä n.1200 euroa josta meni lähes puolet asumiskuluuhin. Tuo summa oli siis kaikki mitä me saatiin eikä se todellakaa ollu paljoa!!!