Päiväkodista tuli lappu että tarvii sukset ja luistimet ensi viikolla

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieraana"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Niinpä. Jos esim. koulu alkoi tänä vuonna viikko sitten 7 päivä ja silloin on pikimmiten tullut lappu kotiin että ensi keskiviikkona (14 pvä) luistelemaan, niin miten se olisi pitänyt ilmoittaa aiemmin? Olisiko open pitänyt lasipallosta ennustaa ennen joululomia että tuleeko sitä pakkasta vai ei ?

Jos ongelma on se ettei tiedä harrastetaanko juuri omassa koulussa luistelemassa käyntiä ylipäätään, sitä voi kysyä opelta IHAN ITSE, ellei niitä luistimia muka muuten voi hankkia.

Koulu on minusta kuitenkin vielä vähän eri asia kuin päivähoito. Kyllä nyt jokaisella varmaan tiedossa on että koulussa luistellaan, mutta päivähoidossa käytäntö riippuu varmaan ihan siitä mitä missäkin päiväkodissa halutaan painottaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vain kahden äiti;30591162:
Niin no, ei voi tietää aikooko ne päiväkodissa hiihtää vai ei. Tämä on ensimmäinen talvi kun oma lapseni päivähoidossa hiihdetään, ja hän on nyt eskarilainen.

No olisko palaute asiasta eskariin mitään? Harrastetaanko siellä muuten liikuntaa koskaan? Aika ankea olisi pk jossa oltaisiin ympäri vuoden vaan omalla pihalla ulkoilemassa. Etenkin 4-6v on oivallista aikaa motoristien taitojen opetteluun ja eri lajeihin tutustumiseen. Mulla on ollut lapsia 12 vuotta ja sellasta talvea ei ole vielä ollut ettei olisi hiihdetty ja luisteltu (pk-seutu, eri kouluja ja päiväkoteja). Viime talvena poikkeuksellisesti ei hiihdetty kertaakaan kun oli niin vähälumista. Ja vaikken mikään talvilajien ylin ystävä ole, niin ihan lapsen motoriikan ja kehityksen kannalta mun mielestä molemmat lajit on hyviä opetella kotonakin, ihan kuten esim. Uintikin. Liikaa näkee nykyään lapsen työntämistä yhden lajin pariin tyyliin futista 3-5x vkossa, jolloin taidot ei pääse kehittymään monipuolisesti.

Rahapointtia en käsitä, lapsista tulee kaikenlaisia menoja ja tän voi ennakoida puolikin vuotta etukäteen eikä kulu edes ole iso. Luistimia saa halvimmillaan femmalla ja käytettyjä suksia parilla kympillä. Myy vanhat veke niin on jo uusien rahat kasassa.
 
No olisko palaute asiasta eskariin mitään? Harrastetaanko siellä muuten liikuntaa koskaan? Aika ankea olisi pk jossa oltaisiin ympäri vuoden vaan omalla pihalla ulkoilemassa. Etenkin 4-6v on oivallista aikaa motoristien taitojen opetteluun ja eri lajeihin tutustumiseen. Mulla on ollut lapsia 12 vuotta ja sellasta talvea ei ole vielä ollut ettei olisi hiihdetty ja luisteltu (pk-seutu, eri kouluja ja päiväkoteja). Viime talvena poikkeuksellisesti ei hiihdetty kertaakaan kun oli niin vähälumista. Ja vaikken mikään talvilajien ylin ystävä ole, niin ihan lapsen motoriikan ja kehityksen kannalta mun mielestä molemmat lajit on hyviä opetella kotonakin, ihan kuten esim. Uintikin. Liikaa näkee nykyään lapsen työntämistä yhden lajin pariin tyyliin futista 3-5x vkossa, jolloin taidot ei pääse kehittymään monipuolisesti.

Rahapointtia en käsitä, lapsista tulee kaikenlaisia menoja ja tän voi ennakoida puolikin vuotta etukäteen eikä kulu edes ole iso. Luistimia saa halvimmillaan femmalla ja käytettyjä suksia parilla kympillä. Myy vanhat veke niin on jo uusien rahat kasassa.

Jos tuosta vähän ylempää luit niin mun lapsellani on varusteet olemassa. Ryhmän lapsista lähes puolella ei tänään kuitenkaan ollut.
 
Pienituloisella yksinhuoltajalla ei välttämättä ole aikaa kiertää niitä kirppareita. Eikä joka paikassa ole kirppareitakaan lähellä. En ole yh, enkä edes erityisen pienituloinen, mutta olen kyllä yrittänyt joskus kirppareilta etsiä luistimia. Ei löytynyt, vaikka useamman kiersin, aikaa meni tunteja ja bensaa myös.

Ja minkä ikäisten lasten vanhempien pitäisi ymmärtää, että päiväkodissa luistellaan ja hiihdetään? Ihan oikeastiko kaikki 3-5-vuotiaiden ryhmät niin tekee? En usko. Jostain 3-4-vuotiaista todella harva on vielä luistellut yhtään, joten on siinä päikyntädeillä haastetta, kun yhden pitäisi seitsemää lasta kannatella tolpillaan.

Täällä Etelä-Suomen rannikkokaupungissa ei joka talvi tule hiihto- tai luistelukelejä ollenkaan, siksi varusteiden osto etukäteen tuntuu typerältä. Viime talvena, kun lapsi oli 4-vuotias, ostettiin luistimet ja muutamia kertoja päästiin luistelemassa. Hiihtokelejä ei ollut yhtään, ainakaan maastossa/pelloilla ja pururadalle jossa ladut joitain viikkoja oli kunnossa, on sen verran matkaa ettei tullut lähdettyä ja ostettua lapselle suksia sitä varten.

Ei täällä ole luistelukenttiä tänä vuonna yritettykään jäädyttää. Epäilen, että niitä ei saada ollenkaan kuntoon, koska ensi viikon sääennustekin näyttää sellaiselta, ettei pakkasta juuri ole. Sitten alkaakin jo tulla helmikuu, jolloin jäät yleensä sulaa, jos ne aikaiseksi olisikin saatu... Lunta on hetkittäin ollut, mutta se on jo moneen kertaan sulanut viime viikkojen aikana, joten mitään latuja ei ole. Tänä vuonna me kyllä jo lokakuussa sukset katsottiin ja varattiin, kauppiaan piti soittaa kun niihin on saatu siteet. No ei ole soittanut ja ehkä hyvä niin, taitaa jäädä hiihtelyt väliin. Sukset ja monot katsottiin poistomyynnistä 40 % alennuksella, mutta silti hintaa olisi tullut kaikkinensa n. 150 €. On varmasti iso raha pienituloisella ja jos vielä lapsia on monta. Ainakin monot pitää uusia vuosittain, jos sukset pari talvea menisikin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja mammahär;30589211:
Päiväkotiin voi ilmoittaa ettei lapsi hiihdä eikä luistele. Meidän päiväkodissa ei tietääkseni luistella enkä 4-5-vuotiasta päästäisi edes jos ei osaisi jo hyvin luistella. Se on aika paha laji jaloille erityisesti jos ei pienillä kunnolla auteta siinä pystyssä pysymisessä. Ymmärtääkseni kovin pienille ei luistelua ylipäänsä sen takia suositella. Mun 6-vuotias saisi jo mennä jos tuota luistelua oliisi, kun on kokenut luistelija.

Eli 4-5-vuotiaita ei ollenkaan jäälle, kun taas 6-vuotiaana on jo kokenut luistelija? Ei jotenkin voi pitää paikkaansa, kun Suomessa ei niitä luistelukelejä mitenkään kuukausitolkulla taida olla per vuosi, etelässä varsinkaan...

Ja näihin talviliikuntajuttuihin voi tosiaan varautua jo ennen tammikuuta. Eikä suksia tarvitse uusia joka vuosi, riittää kun uusii monot ja/tai sauvat sen mukaan miten lapsi on kasvanut.
 
Mistäs tuon keksit että yh:t saa paljon rahaa??? tiedätkö mitkä on kela elari per lapsi?? tai yh-lisä lapsilisään?? Jos niillä rikastuu, niin johan teillä on sit helvetin huonot palkat jos nuo tuet kahden ihmisen palkan/hoitotuen voittaa (ja hoitovapaalla olo on ihan vapaaehtoista, yksinhuoltajuus ei välttämättä ole) ;) taidetaan taas vaan vinkua asioista josta ei mitään tiedetä!!! Ja on tosiaan niin että kaikilla ei ole niitä harrastusvälineitä hankkia ei edes sieltä kirpparilta... ja kyllä nuo sukset maksaa käytettynäkin.. ja ei kaikki niitä viiti hankkia senkään takia, kun tää Suomen talvi on mitä on!!!!

En ole sanonut missään että saavat "paljon rahaa".

Kelaelarit ja yh-lisä on tässä ketjussa jo mainittu.

Rikastumisesta en ole puhunut mitään, vaan sanonut että kyllä niillä tuloilla käytetyt talvikamppeet vähintään hankkii.

Hoitovapaalla oleminen on vapaaehtoista, pointti oli se että jos mekin tullaan pienillä tuloilla toimeen vaikka aikuisia on yksi enemmän elätettävä, pitäisi yh;nkin tulla..

Jos ei ole varaa hankkia edes käytettyjä kamppeita, niin on taloudenpidossa vikaa.

Ja oliko se syy nyt raha, vai Suomen talvi vai oma mukavuudenhalu ja inho hiihtoa kohtaan? vai mikäs se syy nyt oli?

Esimerkki; yh jolla kaksi lasta

Jos palkka olis 1700€, käteen jää sellainen 1300€. Kuvitteellinen vuokra 600€, siihen saa asumistukea 317€. (nousee jos vuokra nousee..) Kahdesta lapsesta minimielarit yht 300€ ja päälle lapsilisät n. 295€ /kk. Tulot yhteensä 2213€ käteen. ( Ja sitä en edes laskenut, saako vielä mahdollisesti esim. sossusta jotain. )

Meillä: 2 aikuista ja 2 lasta.

Miehen palkka 1300€ käteen. Oma kotihoidontuki 500€. Lapsilisät 200€. Asumistuki 200€ (vuokra 600€). Tulot yhteensä 2200€/kk käteen.

Ja huom, tässä _ei_ ole tarkoitus valittaa tai tuoda esille kuinka vähän rahaa ME saamme. Me saamme ihan kivasti, siten että ei tarvi urputtaa etteikö muka olisi lapsille varaa ostaa luistimia... Pointti vaan oli se, että en yhtään usko että yh:t on niin köyhiä mitä aina annetaan ymmärtää ja mihin aina jaksetaan vedota.... niin köyhiä, ettei muka ole varaa ostaa luistimia kirppikseltä tai suksia... :D Yh:t saa tässä maassa ihan kohtuullisia tukia, ihan niinkuin moni muukin. ! Jos noilla ei saa muka ostettua, niin sit on itsessä ja omissa valinnoissa vika.
 
Pienituloisella yksinhuoltajalla ei välttämättä ole aikaa kiertää niitä kirppareita. Eikä joka paikassa ole kirppareitakaan lähellä. En ole yh, enkä edes erityisen pienituloinen, mutta olen kyllä yrittänyt joskus kirppareilta etsiä luistimia. Ei löytynyt, vaikka useamman kiersin, aikaa meni tunteja ja bensaa myös.

Jokainen ehtii selaamaan nettikirppiksiä sen verran tai pistämään vaikka ostoilmon lähikaupan taululle.

Josta päästäänkin taas aiheeseen uusavuttomuus ja viitseliäisyys. Ei tämä homma RAHASTA ole kiinni.
 
No ei todellakaan :D Päiväkodilla ja koululla on omat suunnitelmansa, joita noudatetaan. Ei siitä mitään tule että kaikilta aletaan joka harrasteesta ja retkestä kysymään erikseen. Enkä kannata sitäkään, että asiat jätetään vanhempien vastuulle koska reipas osa nykyvanhemmista ei itse sinne pihalle lasten kanssa etenkään talvisin vaivaudu.

Tää on just tätä että "meidän minnamaaria ja puuppapetteri ei tykkää hiihtää kun on niin kylmäkin niin ei niiden tartte ja muutenkin ostan sillä rahalla mieluummin itselleni kynsihoidon kuin jotkut kämäset luistimet".

Mun lapsen päiväkodilla ei juuri suunnitelmia taida etukäteen olla. Jos jotain olisi niin tokihan ne osaisivat ne vähintään kk etukäteen vanhemmille jollakin tasolla tieottaa. Jokskus ovat lähteneet jonakin päivänä päiväkodin ulkopuoliselle retkelle tiedottamatta vanhemmille lainkaan. Lapsi on sitten itse kertonut että oltiin muuten museossa. Ihan mukava olisi tietää missä oma 3-vuotias päivän aikana on.

Hiihtoa ja luistelua ei alle kouluikäisen tarvitse osata. Päivähoito on lapsen hoitoa varten, valitettavasti siitä on alkanut muodostua riippakivi vanhemmille eikä helpotus. Missä syy, mutta päivähoidon perusajatus on unohtunut henkilökunnalta ja ehkä lainsäätäjiltäkin.

Vanhemmilta tulisi näistä päiväkodin ulkopuolelle suuntautuvista retkistä ym. sekä lisäksi harrastusvälineitä vaativista toimista kysyä, koska päivähoitoon kuuluuu myös yhteistyö vanhempien kanssa. Ei kannattaisi ihan unohtaa että päivähoidon asiakkaita ovat vanhemmat ja heidän lapsensa. Ja päivähoito on HOITOA! ei mikään paikka missä lapsista pyritään tekemään huippuhiihtäjiä tai NHL-tason jääkiekkoilijoita. Hoitotätien asia ei ole miettiä, että voi kun Tiina ei pääse kotona luistelemaan ja nyt sen vanhemmat ei edes luistimia sille tuo... kun me niin opetettaisiin se tekemään sooloyhdistelmäpiruetti.
 
Luistimet löytyy kaikilta mutta suksia ei osteta yhden kerran takia. Ei edes käytettyinä. Olisi täysin turhaa rahan laittoa ja sitten ne pyörisi tyhjän panttina loppu vuoden nurkissa. Ja kyllä lapset liikkuu tarpeeksi ilman hiihtoakin.
 
[QUOTE="Jenis";30591223]Eli 4-5-vuotiaita ei ollenkaan jäälle, kun taas 6-vuotiaana on jo kokenut luistelija? Ei jotenkin voi pitää paikkaansa, kun Suomessa ei niitä luistelukelejä mitenkään kuukausitolkulla taida olla per vuosi, etelässä varsinkaan...

.[/QUOTE]

Olisko aloittanut jo syksyllä jäähallissa luistelun? Ihan mahdollista tuo on.
 
Sama ongelma toistuu kuitenkin joka vuosi myös koululaisten vanhempien keskuudessa...

Niinhän se toistuu. Ja ap:lle vastukseksi, että päiväkodista ja koulusta löytyy varasuksia ja -luistimia, mutta ei kaikille. Ja tietäähän sen, ettei esim. letkuvartisiksi luistelluilla luistimilla ole kiva luistella. Päiväkodista olisi tosiaan hyvä ilmoittaa etukäteen välineiden tarpeesta, jotta sellaiset ehtii ajoissa hankkia. Jos ennen joulua olisi tiedotettu, olisi moni vähävarainen saattanut toivoa lapselle joululahjaksi välineitä esim. isovanhemmilta. Ja käytettyjen etsimiseen menee tosiaan aikaa.

Täällä etelässä mennään tosiaan täysin säiden armoilla ulkoliikunnan suhteen. Koulusta tuli päivän varoitusajalla, että on luistelua. Vaan eipäs ollutkaan, kun sinä päivänä oli plusasteita ja jää puolisula. Saa nähdä sattuuko kertaakaan liikuntapäiväksi pakkaskelit ja vielä luistinkenttä olemaan jäädytettynä. Pakollisesta hiihdosta ovat koulussa luopuneet kokonaan, kun saattaa mennä useampi vuosi, ettei ole latukelejä ollenkaan.
 
Hiihto tämä suomalainen pyhä asia. Hiihtäkööt ne jotka haluaa. Täällä ei olisi edes kahteen vuoteen päässyt hiihtämään. Hullu se on joka yhtä kertaa varten edes ostaa suksia. Hyvin on elämässä pärjännyt ilman hiihtämistäkin.
 
Sporttidivarissa luistimet 10e ja sukset sauvoineen lapselle 20 e., monot siihen 10 lisää. Aloittaja on ihan kuin miehen ex. Rahaa ei ole koskaan muka mihinkään. Elarit ja lapsilisät kuitenkin 700 e kuussa. Luulis niillä ostavan kerran vuodessa 50 e urheilukamat.
 
[QUOTE="Hilla";30589748]Kerrotko ihan konkreettisen paikan, jossa voi luistella näillä keleillä (Rauatientoria ei lasketa).[/QUOTE]

En ihan tarkkaa paikkakuntaa kerro, mutta Hämeenlinnan seudulla asun ja ihan joka päivä tällä viikolla on ollut erinomaiset luistelukelit. :)
 
En ole sanonut missään että saavat "paljon rahaa".

Kelaelarit ja yh-lisä on tässä ketjussa jo mainittu.

Rikastumisesta en ole puhunut mitään, vaan sanonut että kyllä niillä tuloilla käytetyt talvikamppeet vähintään hankkii.

Hoitovapaalla oleminen on vapaaehtoista, pointti oli se että jos mekin tullaan pienillä tuloilla toimeen vaikka aikuisia on yksi enemmän elätettävä, pitäisi yh;nkin tulla..

Jos ei ole varaa hankkia edes käytettyjä kamppeita, niin on taloudenpidossa vikaa.

Ja oliko se syy nyt raha, vai Suomen talvi vai oma mukavuudenhalu ja inho hiihtoa kohtaan? vai mikäs se syy nyt oli?

Esimerkki; yh jolla kaksi lasta

Jos palkka olis 1700€, käteen jää sellainen 1300€. Kuvitteellinen vuokra 600€, siihen saa asumistukea 317€. (nousee jos vuokra nousee..) Kahdesta lapsesta minimielarit yht 300€ ja päälle lapsilisät n. 295€ /kk. Tulot yhteensä 2213€ käteen. ( Ja sitä en edes laskenut, saako vielä mahdollisesti esim. sossusta jotain. )

Meillä: 2 aikuista ja 2 lasta.

Miehen palkka 1300€ käteen. Oma kotihoidontuki 500€. Lapsilisät 200€. Asumistuki 200€ (vuokra 600€). Tulot yhteensä 2200€/kk käteen.

Ja huom, tässä _ei_ ole tarkoitus valittaa tai tuoda esille kuinka vähän rahaa ME saamme. Me saamme ihan kivasti, siten että ei tarvi urputtaa etteikö muka olisi lapsille varaa ostaa luistimia... Pointti vaan oli se, että en yhtään usko että yh:t on niin köyhiä mitä aina annetaan ymmärtää ja mihin aina jaksetaan vedota.... niin köyhiä, ettei muka ole varaa ostaa luistimia kirppikseltä tai suksia... :D Yh:t saa tässä maassa ihan kohtuullisia tukia, ihan niinkuin moni muukin. ! Jos noilla ei saa muka ostettua, niin sit on itsessä ja omissa valinnoissa vika.



Edelleenkään et näytä tietävän mistä puhut ja noistakin puheistasi paistaa läpi sekä katkeruus ja kateus yksinhuoltajia kohtaan. Mikä on todella säälittävää.

Vielä kerran, AINOA yksinhuoltajuuteen sidottu tuki on lapsilisän yksinhuoltajakorotus! Lapsilisään ja kaikkiin muihin tukiin on kaikki muutkin oikeutettuja!

Elatusapu/ elatustuki ei ole yksinhuoltajavanhemman tuloa vaan se on LAPSEN tuloa, joka otetaan huomioon esim. päivähoitomaksuissa.

Kelan maksama elatustuki ei ole mitenkään subjektiivinen oikeus, sitäkään et näköjään tiedä etkä ymmärrä. Kaikki yksinhuoltajat eivät todellakaan saa tuota 150 euroa ja jotkut eivät saa välttämättä mitään moniin vuosiin. Kela kun maksaa ylipäätään minkäänlaista elatustukea vain ja ainoastaan silloin kun on vahvistettu jonkunlainen elatussopimus tai kun isä ei ole selvillä.

Ja elatustuki/elatusapu on lapsen tuloa, lapsi saa silloin toiselta vanhemmalta edes jotain. Kaikki yksinhuoltajien lapset kun eivät tapaa etävanhempaansa välttämättä lainkaan!!!

Tätä sinä tosissasi kadehdit niin paljon, että kehtaat täällä palstalla siitä urputtaa?!

Ajatteleppa asiaa niin, että lapsillasi on kaksi vanhempaa jotka (toivottavasti) huolehtivat ja kasvattavat heitä yhdessä. Sinä voit käydä kaupassa,kuntosalilla tai vaikka nukkua sillä välin kun miehesi on lastesi kanssa. Yksinhuoltaja on lasten kanssa käytännössä 24/7, jos ei saa lapsenvahtia (joka sekin maksaa!). Hän hoitaa koko arjen pyörittämisen yksin!

Toki on niitäkin yksinhuoltajien lapsia joilla on loistavat välit etävanhemman kanssa ja etävanhempi on paljon läsnä lasten elämässä ja auttaa kaikin tavoin.

Mutta kun kaikilla ei näin ole!

Edelleen..TUOTA sinä siis kadehdit!!!

Ja tämä ei liity nyt siis millään muotoa tähän suksikeskusteluun vaan siihen, että puhut asioita joista et mitään tiedä etkä ymmärrä! Ja toivottavasti et joudu kokemaan!!!
 
Alkuperäinen kirjoittaja jäähalli;30591238:
Olisko aloittanut jo syksyllä jäähallissa luistelun? Ihan mahdollista tuo on.

Ihan yhtä mahdollista on, että se 5-vuotias on aloittanut luistelun. Tai vaikka 4-vuotias. Ja luistelemaan oppii vain harjoittelemalla, ei sen aloittamiseen mitään alaikärajaa ole.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Pisti silmään!;30591472:
Edelleenkään et näytä tietävän mistä puhut ja noistakin puheistasi paistaa läpi sekä katkeruus ja kateus yksinhuoltajia kohtaan. Mikä on todella säälittävää.

Vielä kerran, AINOA yksinhuoltajuuteen sidottu tuki on lapsilisän yksinhuoltajakorotus! Lapsilisään ja kaikkiin muihin tukiin on kaikki muutkin oikeutettuja!

Elatusapu/ elatustuki ei ole yksinhuoltajavanhemman tuloa vaan se on LAPSEN tuloa, joka otetaan huomioon esim. päivähoitomaksuissa.

Kelan maksama elatustuki ei ole mitenkään subjektiivinen oikeus, sitäkään et näköjään tiedä etkä ymmärrä. Kaikki yksinhuoltajat eivät todellakaan saa tuota 150 euroa ja jotkut eivät saa välttämättä mitään moniin vuosiin. Kela kun maksaa ylipäätään minkäänlaista elatustukea vain ja ainoastaan silloin kun on vahvistettu jonkunlainen elatussopimus tai kun isä ei ole selvillä.

Ja elatustuki/elatusapu on lapsen tuloa, lapsi saa silloin toiselta vanhemmalta edes jotain. Kaikki yksinhuoltajien lapset kun eivät tapaa etävanhempaansa välttämättä lainkaan!!!

Tätä sinä tosissasi kadehdit niin paljon, että kehtaat täällä palstalla siitä urputtaa?!

Ajatteleppa asiaa niin, että lapsillasi on kaksi vanhempaa jotka (toivottavasti) huolehtivat ja kasvattavat heitä yhdessä. Sinä voit käydä kaupassa,kuntosalilla tai vaikka nukkua sillä välin kun miehesi on lastesi kanssa. Yksinhuoltaja on lasten kanssa käytännössä 24/7, jos ei saa lapsenvahtia (joka sekin maksaa!). Hän hoitaa koko arjen pyörittämisen yksin!

Toki on niitäkin yksinhuoltajien lapsia joilla on loistavat välit etävanhemman kanssa ja etävanhempi on paljon läsnä lasten elämässä ja auttaa kaikin tavoin.

Mutta kun kaikilla ei näin ole!

Edelleen..TUOTA sinä siis kadehdit!!!

Ja tämä ei liity nyt siis millään muotoa tähän suksikeskusteluun vaan siihen, että puhut asioita joista et mitään tiedä etkä ymmärrä! Ja toivottavasti et joudu kokemaan!!!


Lisään vielä, että toivottavasti edes ymmärrät kuinka pahalta monesta yksinhuoltajasta tuntuu tuollaiset kommenttisi.

Yksinhuoltajien lasten joukossa on myös niitä lapsia, joilla toinen vanhempi on kuollut. Ja ei, he eivät saa silloin Kelalta elatustukea, ei senttiäkään!
 
Miehen palkka 1300€ käteen. Oma kotihoidontuki 500€. Lapsilisät 200€. Asumistuki 200€ (vuokra 600€). Tulot yhteensä 2200€/kk käteen.

Kai sä tajuat, että on olemassa todella pienituloisia yh:ta? Itse olin opiskeleva yh ja sain lapsen kanssa rahaa 1150€/kk. Siitä piti maksaa kaikki vuokrasta lähtien ja pelkät asumiskulut vei melkein puolet tuosta summasta. Onko tuo sun mielestä sellainen summa, että sillä elää hyvin?

Ihan paskanjauhantaa, että yh:na elää leveämmin kuin elää parisuhteessa töissä käyvän miehen kanssa. Kyllä meidän talous on kohonnut huomattavasti kun muutin miehen kanssa yhteen.
 
Niin ei ainakaan täällä pienellä paikkakunnalla ole kuin yksi kirppis ja sielltäkin melko mahdotonta löytää juuri sopivan kokoisia luistimia tai suksia. Netistä on pitänyt etsiä käytettyjä ja sitten toivoa, että saa kyydin niitä hakemaan.
 
Miksi ihmeessä olisin katkera tai kateellinen yksinhuoltajia kohtaan. Naurettava väite. Mikään muu ei korpea kuin tuo ainainen ruikutus ja valitus. Monet yh:t saa ihan hyvin rahaa yhteiskunnalta, ja VOIVAT saada jopa enemmän kuin kahden aikuisen talous, en missään kohtaa väittänyt että KAIKKI saa. En myöskään väittänyt yksinhuoltajia rikkaiksi ja rahassa kieriviksi. Kyse oli vain luistimien ostosta. Voisitte kuitenkin joskus olla tyytyväisiä siihen mitä saatte, muualla maailmassa yh:t painaa kolmea duunia että oikeesti lapset saa edes vähän voita leivänpäälle.

Ja jos vanhempi kuolee, elatustukea ei saa. Mutta sen tilalla saa kyllä lapseneläkettä joka vastaa minimielaria suuruudeltaan. Miksi kaikkia faktoja pitää pimittää ja vääristellä niin, että tilanteenne näyttäisi mahdollisimman surkealta? kun se ei sitä monellakaan Suomessa ole, ellei ole sitten itse todella huono sitä talouttaan hoitamaan..

Opiskelevat yh:t kyllä saa sossusta kyllä rahaa, jos rahat ei opintolainan jälkeen riitä elämiseen. Ja kyllä, myös me muut olemme kenties sitä lainaa joutuneet opiskelua varten ottamaan, tai käymään töissä viikot ja vuodet ympäri opintojen ohella että rahat riittää..

Ja nyt lopetan tämän tähän, koska tämä ei ole mikään yh- keskustelu.
 
[QUOTE="hmmm";30591713]
Opiskelevat yh:t kyllä saa sossusta kyllä rahaa, jos rahat ei opintolainan jälkeen riitä elämiseen. Ja kyllä, myös me muut olemme kenties sitä lainaa joutuneet opiskelua varten ottamaan, tai käymään töissä viikot ja vuodet ympäri opintojen ohella että rahat riittää[/QUOTE]

Kuules nyt tollo, mä ilmoitin tuossa aiemmin KAIKKI meidän saamat tuet. Ei sossu anna yhtään enempää rahaa tai ollenkaan koska heillä on norminsa minkä mukaan kaikki lasketaan. Ei auta ruikuttaa ettei ole rahaa koska rahaa ei tipu senttiäkään ylimääräistä. Eikä niihin töihin niin vain mennä opiskelujen lisäksi ja mihin se lapsi silloin pitäisi laittaa???? Kerros nyt kun kerran luulet olevasi niin fiksu tapaus.

Mua suoraan sanottuna vituttaa tuollaiset ämmät jotka kuvittelee tietävänsä asiat vaikka itsellä ei siitä ole mitään kokemusta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Oikeasti köyhä ollut;30591743:
Kuules nyt tollo, mä ilmoitin tuossa aiemmin KAIKKI meidän saamat tuet. Ei sossu anna yhtään enempää rahaa tai ollenkaan koska heillä on norminsa minkä mukaan kaikki lasketaan. Ei auta ruikuttaa ettei ole rahaa koska rahaa ei tipu senttiäkään ylimääräistä. Eikä niihin töihin niin vain mennä opiskelujen lisäksi ja mihin se lapsi silloin pitäisi laittaa???? Kerros nyt kun kerran luulet olevasi niin fiksu tapaus.

Mua suoraan sanottuna vituttaa tuollaiset ämmät jotka kuvittelee tietävänsä asiat vaikka itsellä ei siitä ole mitään kokemusta.

Aivan juu.
 
[QUOTE="vieraana";30589206]Missä nämä ovat? Voin tulla ostamaan jos ovat kokoa 32.[/QUOTE]

Mulla oli myynnissä kirpparilla luistimia kokoja 32-34 useammat parit hintaan 5€ ja yhdenkään ei menny kaupaksi! Siistejä, yhdellä lapsella olleita ja kaikki kannon takas kotiin ja annoin hyväntekeväisyyteen ilmaiseksi.
 
[QUOTE="hmmm";30591713]Miksi ihmeessä olisin katkera tai kateellinen yksinhuoltajia kohtaan. Naurettava väite. Mikään muu ei korpea kuin tuo ainainen ruikutus ja valitus. Monet yh:t saa ihan hyvin rahaa yhteiskunnalta, ja VOIVAT saada jopa enemmän kuin kahden aikuisen talous, en missään kohtaa väittänyt että KAIKKI saa. En myöskään väittänyt yksinhuoltajia rikkaiksi ja rahassa kieriviksi. Kyse oli vain luistimien ostosta. Voisitte kuitenkin joskus olla tyytyväisiä siihen mitä saatte, muualla maailmassa yh:t painaa kolmea duunia että oikeesti lapset saa edes vähän voita leivänpäälle.

Ja jos vanhempi kuolee, elatustukea ei saa. Mutta sen tilalla saa kyllä lapseneläkettä joka vastaa minimielaria suuruudeltaan. Miksi kaikkia faktoja pitää pimittää ja vääristellä niin, että tilanteenne näyttäisi mahdollisimman surkealta? kun se ei sitä monellakaan Suomessa ole, ellei ole sitten itse todella huono sitä talouttaan hoitamaan..

Opiskelevat yh:t kyllä saa sossusta kyllä rahaa, jos rahat ei opintolainan jälkeen riitä elämiseen. Ja kyllä, myös me muut olemme kenties sitä lainaa joutuneet opiskelua varten ottamaan, tai käymään töissä viikot ja vuodet ympäri opintojen ohella että rahat riittää..

Ja nyt lopetan tämän tähän, koska tämä ei ole mikään yh- keskustelu.[/QUOTE]



Kyllä tätä ketjua lukeneena, se olet kyllä ollut juuri sinä "hmmm" joka olet valittanut ja urputtanut! SINÄ otit puheeksi yksinhuoltajien "paremmat" tulot ja valitit kuinka yht saavat sinunkin perhettäsi enemmän rahaa!

Ja miten edes kehtaat puhua tuloina jostain lapsen saamasta eläkkeestä, jota hän saa kun on menettänyt vanhempansa????? HALOO! Eikö sinulla ole minkäänlaista tilannetajua???

Tätäkin palstaa voi lukea myöskin ne isommat lapset, jotka sattuvat "saamaan" tuota eläkettä....Varmaan tuntuu mukavalta kuulla kuinka se sinun mielestäsi on silti tuloa ja teidän perheellä silti niiiiin pienet tulot...

Tuollahan jo sanottiin, että lapsilisien yh-korotusta lukuunottamatta kaikki muut tuet ovat ihan yhtä lailla muidenkin ihmisten haettavissa. Niin ihan turhaan paasaat omatuntoasi kohentaaksesi mistään opintolainoista tai muista.

Totuus nyt vain on se, että raahaa se perseesi töihin niin ei tartte urputtaa!!! Tai vaihtoehtoisesti rupea yhksi, kun yht kerran saavat sitä rahaa mielestäsi paremmin kuin sinä ja miehesi.
 

Yhteistyössä