No voi että. Päiväkotien ei pitäisi kyllä järjestää yhtään mitään kenellekään, koska aina on joukossa joku mielensäpahoittaja.
Kyllä se päiväkodissakin tiedostetaan, että kaikki isät ei sinne kahvitukseen pääse. Olettavat, että te vanhemmat osaatte kotona asian keskustella lastenne kanssa. Ei se lapsen kehitystä vahingoita eikä aiheuta traumoja, kun oppii ettei kaikki aina onnistu eikä kaikkeen pääse mukaan. Pettymyksiä tulee lapsen eteen jatkossakin käsiteltäväksi, turha siinä on aina jotain päiväkotia tai muuta syytellä, SE ON OSA ELÄMÄÄ!
Ja jos noita kutsuja järjestettäisi niin, että vain vanhemmille kerrotaan, niin ajattelitko ettei lapset keskenään osaisi puhua ko. tilaisuudesta tai jos se on päivähoidon aikana, niin eikö lapsi näe niitä muita isiä jotka tulee kahvittelemaan? Olisiko parempi jos lapsi ihmettelisi, että eikö hänen isäänsä ole kutsuttu tai selviäisi vasta kahvittelujen aikana, että isä ei tulekaan?
Rehellisyys ja avoimuus, ei mulla muuta.