P*ska, kone hajoo

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja F**K
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
F

F**K

Vieras
miksi se tekee sitä että menee jumiin, ei toimi mikään, sitten pimenee ja menee uudelleen päälle
tulee ilmoitus että näytönohjain lakkasi toimimasta ja palautui uudelleen

tai jotain sinnepäin?
 
Näytönohjaimen ajurit voi kokeilla päivittää, mutta näytönohjain voi myös olla paskana. Jos kyse on läppäristä, kyseessä voi olla myös jäähdytysongelma.
 
ite kellotin näytönohjainta liikaa ja juuri tuolla kuvailemallasi tavalla se kostautui, koita etsiä joku ohjelma esim. MSI Afterburner ja vähennä kellotusta n.20-50 MHz:llä ? mul ainaki toimi sitte ongelmitta
 
ei taira tämän topicin lukijat tiätää, mitä tua kellotus tarkoittaa. nim. F**Kin näyttisajuri kaatui, jolloin tuli mainittu ilmo. se taas johtui tödennäköisesti laitteistoristiriidasta eli jokin sovellus ei tykännyt käytetystä ajuriversiosta. tähän auttaa ajurin asennus uudelleen ja mialummin uudempi versio. myäs lämpöongelma saattaa aiheuttaa kyseisen ilmon, mutta harvemmin.
 
Jos olet näiltä wannabe ammattilaisilta kysynyt apua koneesi kasaamiseen ja ovat sulle jonkun 400w "laatu powerin" tyrkyttäneet niin siinä on syy.
liian alhainen jännite ei pelkästään aiheuta epävakautta vaan myös rikkoo näytönohjaimesi.

Sitten kun se poweri kerran kunnolla yskäsee niin on koko kone hajalla.
 

Yhteistyössä