O
"oona"
Vieras
Alkuperäinen kirjoittaja Keittiönoita;22108492:Ymmärrän mitä ajat takaa, mutta olisiko yhtään parempi, jos lapsi sanoisi "Olet tyhmä, mutta äitini käskee mun silti kulkea sun kanssa kouluun" ? Eikös tuokin olisi kiusaamista? Jos Olli on sanonut Jaakkoa tyhmäksi, niin silloin puhutaan kiusaamisesta vaikkei Jaakko ja Olli olisi koskaan kulkeneet samaa matkaa kouluun.
Lähinnä sitä tarkoitinkin, että eihän tässä kukaan aikuinen tiedä, miten lasten keskinäinen keskustelu on mennyt. Siksi tuntuu aika oudolta, että automaattisesti oletetaan Jaakon vanhempineen liioittelevan asiaa.
Ihan yhtä mahdolliselta (näin täysin ulkopuolisena) tuntuu sekin vaihtoehto, että koulun alettua reipas Olli on huomannut, että ujo Jaakko ei ole riittävän "katu-uskottava" kaveri Ollin oman imagon kannalta (vaikka kuulostaa kaukaa haetulta, näin se lasten keskuudessa usein menee), ja siksi tähän tulee tehdä etäisyyttä.
Anatolian asenne on tyypillinen "minun lapseni ei voi olla kiusaaja" -asenne, siksi tähän tulin sorkkimaan...
No, ei tästä sen enempää. Toivottavasti olen väärässä.