Me ollaan käytetty kestoja aikoinaan nyt nelivuotiaalla esikoisella ja samoin kestopeppu on 1-vuotias kuopus. Kuopuksella kestot on olleet koko ajan käytössä, ainoastaan yökyläreissuille (ollaan aina viikonloppu mummulassa tms) ollaan otettu kertikset. Esikoisella kestoja käytettiin kunnes lähti hoitoon. Siihen aikaan tuntui, että kestoilu oli vielä jotain niin "ihmeellistä", etten edes uskaltanut ehdottaa päiväkotiin kestoja, nykyään onnistuu sekin ja kestot ovat tunnettuja eikä niitä enää ihmetellä.
Meillä parhaat on olleet pikkuvauvalla kolmiotaitellut harsot ja villahousut, tai bumpyn kuoret. Vähän isommalla sitten tarramallisia sisävaippoja (itse ompelen) ja villahousut kuorina. Villahousuista Baby idean on mielestäni parhaat valmispöksyt, hahtuvat kyllä pesee sitten nekin. Ruskovillat ovat myös hyviä, mutta nukkaantuvat pian rumannäköisiksi. Meillä käytetään pitkälahkeisia villiksiä, jolloin ei tarvitse muita housuja, ja vaaleissa ruskovilloissa näkyy ikävästi sitten kaikki lika. Baby idealla on esim ihania suklaanruskeita..
Toiset tykkää taskuvaipoista, joissa on pul-kangas ulkopintana ja kuivaliinakangas tai imukangas sisäpintana. Näiden kankaiden väliin sujautetaan sitten imu, esim taiteltu harso. Puetaan ja riisutaan kuin kertavaippa, pesuun imu irrotetaan. Etuna nopea kuivuminen ja helppous. Meilläkin näitä oli,mutta joskus valskasivat lahkeesta.
Villahousut ovat mielestäni muutenkin ykköset. Koskaan eivät ole valskanneet edes yöllä (hahtuvat aina öisin) ja ovat hengittävät.
Sisävaipaksi edullinen, joskin työläämpi on muuten taiteltu harso ja puuvillapikkarit, sitten vaan villikset jalkaan!
Näistä nyt vois jaaritella vaikka kuinka.. Käy kestovaippainfon sivuilla, siellä kuluu tuntikausia, mutta viisastut kovasti. Vaihtoehtoja on tsiljoona erilaista, ja kun yksi tykkää toisesta ja toinen taas toisesta..
Niin ja pesu ei ole mielestäni lainkaan työlästä. Pesen yleensä kolmen päivän välein vaippakoneellisen. Hajuhaittoja ei ole.
Kyläillessä ja kaupunkireissuilla vaativat vain isomman hoitolaukun (kertis menis käsiveskaan) ja pussukan, jossa likainen vaippa viedään kotiin. Ei muuten ihmeempää..
Ihan normaalia vaipankäyttöä, sanoisin.
On vaan niin mukava, kun ei tarte kantaa vaippoja kotiin ja samoja taas roskiin.. Mikäs sen turhempaa?
