Alkuperäinen kirjoittaja no:
tuo teidän aikataulu vaikutti ihan hyvältä,mutta tuo iltahuuto pitkältä.Meneekö päivällä ok nukkumaan? mitä teette illalla kun vauva huutaa,millä lailla rauhoittelette?
Vauva nousee aina seisomaan sängyn laitaa vasten ja huutaa siinä. Yleensä laitamme hellästi takaisin makuulle ja silittelemme rintaa ja selkää. Monesti pidän toista kättä hänen päänsä päällä ja toisella kädellä silitän. Usein vaan silittely ei onnistu, kun lapsi vääntää itsensä samantien pystyyn, kovan huudon kanssa. Joskus hänet saa laittaa parikymmentäkin kertaa makuulle ja silitellä ja taputella, ennen kuin lopulta siihen silittelyyn rauhoittuu ja nukahtaa.
Usein käy niinkin, että monen monta kertaa näyttää nukahtavan silittelyyn, mutta kun lähden (tai mies lähtee ) pois huoneesta, nousee taas pystyyn ja alkaa huutaa. Siis vaikka olisi mennyt puoli tuntia, ja olisimme lähes varmoja että hän on unessa.
Joka ikinen ilta tätä samaa taistelua. Lapsi on tosiaan selvästi väsynyt kun hänet laittaa sänkyyn, mutta taistelee loppuun asti unta vastaan, monesti vielä puoliunessakin nousee seisaalleen huutamaan. :-(
Päivällä nukahtaa hyvin rattaisiin, muutamassa minutissa. Sänkyyn ei päivälläkään nukahda tuon paremmin.
Olen joskus oikein vaikeina iltoina nukuttanut rattaisiin ja siirtänyt siitä sänkyyn, vaikkei se kai olekaan hyvä pidemmän päälle. On vaan omat voimat niin vähissä että joskus tekee mitä vaan että lapsi nukahtaisi, laittaa vaikka sinne rattaisiin.
Tämä ilta oli tavallistakin vaikeampi, meni todella kauan rattaista huolimatta, huusi vaan niissäkin. Lopulta siirsin rattaista pois ja sain sänkyyn nukahtamaan silittelemällä päätä ja rintakehää, mutta meni tasan 2 h.