Onko kuivatut hedelmät todella terveellisempiä kuin karkit?! EPÄILEN!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Yöks
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

Yöks

Vieras
Kuivatuissa hedelmissä on paljon hiilihydraatteja, ja ne ovat limaisia eli rasvaisia. :(

Karkit eivät toki mitenkään terveellisiä ole, mutta sentään terveellisempiä kuin nuo lihottavat kuivatut hedelmät!
 
kyllä mä silti yhden pussin karkkia vetäisin viikossa vaikka olisivat kuolemakseni. ei karkit oo musta niin pahoja, oli sitten täynnä lisäaineita ja sokeria. on niitä sellaisia jossa ei oo lisäaineita. mut yleensä kyllä valitsen ihan maun mukaan, en sisällön. jos kuolen lisäaineisiin niin sitten kuolen. mut ainakin oon saanu tarpeeksi karkkia. :D
 
Alkuperäinen kirjoittaja kyllä..:
--ne ovat terveellisempiä kuin karkit. karkithan on täynnä lisäaineita ja sokeria, kuivatut hedelmät lisäaineettomia ja niissä vain hedelmän oma sokeri.

Ei muuten oo lisäaineettomia, ainakaan jos kaupasta ostat. Aika yleinen luulo tosin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Koodi-:
Voisi kuvitella, että kuivatuissa hedelmissä olisi enemmän torjunta-ainejäämiä, ja että torjunta-aineet on erityisesti tarkoitettu (pieneliöiden) elämän hankaloittamiseksi. Kun taas karkeissa olevat aineet on testattu sitä silmällä pitäen, että eivät olisi hirveän vaarallisia.

Tällä logiikalla karkit ovat siis myös terveellisempiä kuin vihannekset.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Yöks:
Kuivatuissa hedelmissä on paljon hiilihydraatteja, ja ne ovat limaisia eli rasvaisia. :(

Karkit eivät toki mitenkään terveellisiä ole, mutta sentään terveellisempiä kuin nuo lihottavat kuivatut hedelmät!

On sulla logiikka. Karkeissa on keskimäärin yhtä paljon sokeria kuin kuivatuissa hedelmissä, mutta valkoinen sokeri ja kuitujen ja vitamiinien puuttuminen (yhdistettynä lisäaineisiin) on takuulla epäterveellisempi vaihtoehto. Ja jos puhutaan vaan laihduttamisesta, syö mieluummin vaikka marjarahkaa.
 

Yhteistyössä