Onko jäätelö pienempi paha kuin karkki?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Eedla
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="qwer";25624654]No sitä sitten, että jos mietit kumpi on terveellisempää, laku vai jäätelö, niin kaloreiltaan, rasvamäärältään ja yleensä määrältään laku on terveellisempi. Sokeria ja lisäaineitahan on kummassakin.

Lakua tai mitään muutakaan karkkia ei yleensä syödä yhtä suurta määrää kerralla kuin jäätelöä.[/QUOTE]

Minä ainakin syön enemmän sokeria ja energiaa jos valitsen lakritsan herkutteluun.

1/3 pussillinen lakritsaa kuluu helposti kerralla mikä on noin 300 kaloria.

Jäätelöä (itse pidän eniten perusvanilijasta) en voisi kuvitella syöväni 2 dl:aa enempää mikä on noin 200 kcal, usein 1dl ja noin 100 kcal on syöty annos.

Minusta lakritsa on koukuttavaa ja ennen kaikkea niin painavaa, että jo muutamasta palasta saa hirvittävän kasan sokeria (noin puolet lakritsin painosta on puhdasta sokeria)
 
[QUOTE="qwer";25624199]Mutta jäätelössä on rasvaa. Tai no, onhan vähärasvaisiakin jäätelöitä, ja kasvisrasvajäätelöitä, mutta ei niitä tekis mieli jäätelöksi kutsua...[/QUOTE]

Voi jessus, ihminen tarvitsee rasvaa, se on terveellistä. Mitä aidommat aineet, sitä terveellisempi jätski. Sokeri on huono mutta tuskinpa se kauheasti haittaa jos vaikka kerran viikossa syö.
 
[QUOTE="qwer";25624199]Mutta jäätelössä on rasvaa. Tai no, onhan vähärasvaisiakin jäätelöitä, ja kasvisrasvajäätelöitä, mutta ei niitä tekis mieli jäätelöksi kutsua...[/QUOTE]

No, rasvassa ei ole vikaa. Paitsi kasvisrasvassa, se kun on transrasvaa siinä jäätelössä.
 

Yhteistyössä