Oman alansa löytäminen on oikeasti vaikeaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tajusin tässä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

tajusin tässä

Vieras
Itsekin tässä ihmettelen, että miten edes jotakuinkin onnistuin silloin aikanani valitsemaan itselleni opiskeltavaksi sellaisen työn, jossa viihdyn edes kohtuullisen hyvin (tosin on tässä työssä huonotkin puolensa)

Tarkoitan siis vaikealla sitä, että todellisuudessahan aika harva opiskelemaan lähtevä pystyy saamaan opintoja aloittaessaan (tai edes niiden aikana) oikeastaan minkäänlaista kuvaa siitä, millaista kyseisessä ammatissa työskentely todellisuudessa on. Korkeintaan viimeisenä vuonna työharjoittelussa, ja on se sitten "mukava" huomata heittäneensä aikaa ja rahaa hukkaan, kun tajuaa, että eihän tämä oikeasti olekaan sellaista työtä, mitä haluan tehdä.

Tietysti voi varmaan yrittää päästä ilmaiseksi työharjoittelijaksi ja saada näin kuvaa työn realiteeteista, mutta paljon on myös aloja, joihin ei kouluttamatonta/kokematonta edes oteta harjoittelijaksi
 
Mun lapset kamppailee saman asian kanssa. Yhdellä on nyt virallisesti joku ammatti mutta työttömyyttä silläkin alalla paljon. Mun mielestä nuoria ja vähän vanhempiakin kyykytetään ja ihan väärin on ilmaistyö. Harjoittelijaksi voidaan ottaa ja kuuluu sanoa että voit saada jatkaa oikeasti vaikka tietää ettei näin oo. Oikeesti tää on ihan älytöntä ja nuoren kannattaisi harkita ulkomaille muuttamista.
 

Yhteistyössä