Omakotitalon koosta...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Minkä kokoinen okt mielestänne on 119/174 neliön omakotitalo? 4 huonetta ja keittiö + sauna ja khh... Onko mielestänne iso vai keskikokoinen vai pieni? Minkä kokoisia taloja teillä on? Kyseessä siis tiilitalo yhdessä tasossa..
 
No, kyllä kait se on keskikokoinen. Mutta riippuu kait siitä, minkä kokoinen on perhe? Meillä 3 naamaa ja 120 neliöö tuntuu välillä aika pieneltä. Pohjaratkaisu on kyllä semmonen, että yksityisyyttä ei liiemmin tuu, eikä oo, jos ei ovia paiskaa kiinni. 2-kerroksisessa sitä ehkä olis enempi...

Siivottavaa täs on ihan tarpeeksi :laugh:
 
[QUOTE="kata";22251492]Minä asun linnassa jossa on neliöitä 3000. pihaa on reilu 10.000neliöö ja kyllä riittää puuhaa.[/QUOTE]

Kerropas mulle, missä tämä mielikuvituslinna sijaitsee? Sun pääskö?
 
Riippuu mitä haluaa ja onko kotona viihtyvää tyyppiä, tavaroita keräilevää tyyppiä tms. Kyllä mä vaatisin asumispinta-alaksi 4h+keittiö vähintään 130 neliötä ja kokonaispinta-ala sitten riippuu aputilojen määrästä (sauna, khh, varastot, autotalli...) Minusta siis pieni asuinpinta-alansa puolesta, mutta kenties tuo 174 kertoo jonkinlaisesta tilojen käyttömahdollisuuksista.

Meillä 6h+keittiö 217 neliötä. Yksi huone jopa liian pieni lastenhuonekäyttöön, mutta kirjastoksi/työhuoneeksi se päätyneekin. Aputilojen kanssa 240, lisäksi erillinen autotalli.
 
Mitä muita tiloja talossa kun tuon asuinpinta-alan ja rakennusalan ero on noin suuri 119/174?

Meillä on 4 huonetta ja keittiö + sauna ja khh 111/137 m2, lisäksi autokatos ja erillinen tallirakennus, jonka neliöt ei näy tuossa 137, koska se on erillinen rakennus.
 
Joillekuille tuo ei riitä, meille pienempikin. Anteeksi jos sanon että minusta on tyhmää kun kaikki rakentaa n. 200 neliöistä taloa neljä henkiselle perheelle. Toisaalta jos p.... kestää maksaa se ja joku viittii siivota ja lämmittää sen niin siitä vaan.
 
[QUOTE="Jaskis";22251951]Joillekuille tuo ei riitä, meille pienempikin. Anteeksi jos sanon että minusta on tyhmää kun kaikki rakentaa n. 200 neliöistä taloa neljä henkiselle perheelle. Toisaalta jos p.... kestää maksaa se ja joku viittii siivota ja lämmittää sen niin siitä vaan.[/QUOTE]

Ap:n neliöissä ei ollut asuinpinta-alaa kuin 119 m2, se ei ole mitenkään paljon 4 henkiselle perheelle.
 
No toi on keskikokoinen. No meitä on 3 ja asuinneliöitä 98. 4h+k+s eli lapselle oma huone ja jos vielä toinen joskus tulee niin sillekin periaatteessa on vielä irrottaa huone. Mut tällä hetkellä oikein sopiva. Tosin jos saisin lisää tilaa niin ottaisin :)
 
[QUOTE="vieras";22251966]Ap:n neliöissä ei ollut asuinpinta-alaa kuin 119 m2, se ei ole mitenkään paljon 4 henkiselle perheelle.[/QUOTE]
Ei paljoa, mutta riittävästi. Toki olisihan kivaa, jos olisi erillinen tv-huone, työhuone ja kuntosali. Mutta kun ajattelee kustannuksia, niin 119 neliöinen on järkevän kokoinen.
 
Musta on nelihenkiselle perheelle oikein hyvän kokoinen talo. Me asutaan itse 95,5 neliöisessä paritaloasunnossa 2+3, ja tähänkin mahtuu. 119 neliöisessä, kun on 4 huonetta ei ainakaan huoneet ole liian pieniä.

Kyllähän sitä ottaisi vaikka kuinka suuren talon ja ties vaikka mitä tiloja sinne, mutta se talo on maksettava, lämmitettävä ja siivottava, niin turhat neliöt karisee kyllä tuolla tavalla.

Esim. meille ottaisin lisätiloina yhden makuuhuoneen, kodinhoitohuoneen, vaatehuoneen, vessan ja isomman eteisen sekä keittiön.
 
[QUOTE="vieras";22251375]Minkä kokoinen okt mielestänne on 119/174 neliön omakotitalo? 4 huonetta ja keittiö + sauna ja khh... Onko mielestänne iso vai keskikokoinen vai pieni? Minkä kokoisia taloja teillä on? Kyseessä siis tiilitalo yhdessä tasossa..[/QUOTE]

Riippuu tietysti pohjaratkaisusta, mutta äkkiseltään kuulostaa pieneltä.
 
Mitä muita tiloja talossa kun tuon asuinpinta-alan ja rakennusalan ero on noin suuri 119/174?

Samaa jäin miettimään, ero tuntuu aika isolta. Onko paljonkin varastoja, autotalli tai terasseja?

Me asutaan 70 neliön asunnossa ja mahdutaan ihan hyvin kolmihenkisenä perheenä. Samankokoinen kaveriperhe valitteli välillä tilanahtautta 120 neliön (siis asuinpinta-alaltaan) omakotitalossa. Monesti tuntuu, että se 200 neliösta tärvitaan 150 neliötä pelkästään tavaran säilytykseen, ei oikeasti elämiseen.
 

Yhteistyössä