Omaishoitajuudesta asiaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja omaishoitajaksiko
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
O

omaishoitajaksiko

Vieras
Saako sitä helposti? Mitkä kriteerit täytyy täyttyä? Tiedän että netistä selviää jotakin,mutta ei selviä toisten omakohtaisia näkemyksiä ja kokemuksia asiateksteistä.
 
Tähän aikaan vuodesta saa tosi huonosti, kun kuntien määrärahat on kuitenkin loppu. Muuten minusta sitä saa yllättävän helposti, mutta saaduilla summilla ei pääse rikastumaan. Mutta kannattaa netistä katsella niitä hakuehtoja. Tasojahan taitaa olla kolme erilaista hoidon sitovuuden mukaan ja yksi noista on tarkoitettu saattohoitovaiheeseen.

Käytännössä sosiaalityöntekijä tulee kotiin ja haluaa tavata niin hoidettavan ja hoitajan. Sitten täytetään kaavake, missä kysellään eri asioissa millaista apua ja tukea hoidettava tarvitsee. Sama lomake on niin vanhuksille kuin lapsillekin, joten jotkin kohdat voivat tuntua hieman hulluilta. Sitten tuon lomakkeen jutut 'pisteytetään' ja sen perusteella sitten tekevät päätöksen.
 

Kuumimmat

Yhteistyössä